Czy elektroniczny rozszerzacz nosa leczy chrapanie?

Czy elektroniczny rozszerzacz do nosa leczy chrapanie?

Chrapanie wiąże się z niebezpieczeństwem wystąpienia powikłania w postaci obturacyjnego bezdechu sennego. Przy wystąpieniu tego schorzenia można doprowadzić do niedotlenienia organizmu, które jest skutkiem znikomego dostępu płuc do tlenu, oraz nieefektywnego wydalania dwutlenku węgla. Szczególnie wrażliwe na to zjawisko jest serce. W efekcie chrapania podwyższone jest ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego. Ocenia się, że ryzyko to u osób chrapiących jest większe niż w przypadku palaczy oraz osób chorujących na miażdżycę naczyń krwionośnych. Aby przeciwdziałać niebezpiecznym skutkom chrapania powstało wiele urządzeń, takich jak elektroniczny rozszerzacz do nosa. Jak działa to urządzenie i czy jest dobrym lekarstwem na chrapanie?

Fizjologia chrapania

Chrapanie doskwiera najczęściej mężczyznom. Kobiety są bardziej narażone na chrapanie po okresie przekwitania. Bezpośrednią przyczyną chrapania jest zwiększony opór powietrza przepływająca przez drogi oddechowe. Dzieje się tak w sytuacjach, kiedy zwężona jest światło górnych lub dolnych dróg oddechowych, mające miejsce u osób z przekrzywioną przegrodą nosową, chronicznym zapaleniem zatok lub zaburzeniem napięcia mięśni gardła, a także podniebienia miękkiego. Zmniejszony dostęp organizmu do tlenu skutkuje próbą silniejszego pobrania powietrza, czego efektem jest wprawienie w drgania języczka.

Elektroniczny rozszerzacz do nosa – czy działa?

Jedną z zyskujących na popularności metod terapii chrapania jest stosowanie elektronicznego rozszerzacza do nosa. Jest on przeznaczony dla osób, których przyczyna chrapania leży w niedrożności górnych dróg oddechowych. Może to być wynikiem krzywej przegrody nosowej lub przewlekłego nieżytu błony śluzowej nosa, kataru, a także występuje w zapaleniu zatok. Ma postać wkładki, którą umieszcza się w nozdrzach. Ma ona na celu rozszerzenie przewodów nosowych, dzięki czemu powietrze może przemieszczać się do płuc z mniejszym oporem. Posiada również filtr, dzięki któremu cząsteczki pyłu o rozmiarze mniejszym niż 2,5 um mają utrudniony dostęp do rozwartych przez urządzenie nozdrzy.

Co uważają użytkownicy elektronicznego rozszerzacza nosa?

Opinie na temat rozszerzacza są podzielone. Z jednej strony użytkownicy cieszą się faktyczną skutecznością, jednak wymieniają wady tego urządzenia. Mimo że jest ono silikonowe i giętkie, wywołuje nieprzyjemne wrażenie w jamie nosowej. Trzeba przyzwyczaić się do obecności ciała obcego w drogach nosowych, a niestety nie jest to łatwe. Istotne jest również regularne czyszczenie urządzenia ze względów higienicznych, o czym mogą zapomnieć osoby starsze, a także osoby zabiegane. Rozwiązanie to może również nie być skuteczne u osób, których przyczyna chrapania leży w dolnych drogach oddechowych.

Czy rozszerzasz do nosa to jedyne rozwiązanie?

Absolutnie nie! Elektroniczny rozszerzacz do nosa działa jedynie objawowo i trzeba go stosować każdej nocy, zabierać na wyjazdy z domu i zakładać nawet podczas goszczenia w nocy przyjaciół lub rodziny. Istnieją naturalne metody na chrapanie, które są znacznie mniej inwazyjne. Jedną z nich jest odpowiednie ułożenie w trakcie snu.

Unikanie spania na plecach

Spanie na wznak sprawia, że luźne podniebienie miękkie, dzięki grawitacji, opada na język, wywołując zwężenie dolnych dróg oddechowych. Rozwiązaniem jest ułożenie się na boku lub na brzuchu.

Płaska poduszka

Spanie na płaskiej poduszce pozwala na odpowiednie odchylenie głowy, a tym samym utworzenie drogi dla swobodnego przepływu powietrza w trakcie snu. Wysokie ułożenie głowy powoduje zgięcie szyi na wysokości karku, a to skutkuje zmniejszeniem światła dróg oddechowych.

Czy istnieją tabletki na chrapanie?

Ze względu na postęp badań dotyczących chrapania, których wnioski prowadzą do stwierdzenia jego niebezpieczeństwa dla osób cierpiących na to schorzenie, wiele firm farmaceutycznych rozpoczęło produkcję naturalnych tabletek oraz spray’ów. Te środki farmakologiczne działają na zasadzie zwiększenia napięcia mięśni gardła, dzięki czemu drogi oddechowe mają większe światło. Tabletki i spray na chrapanie są świetnym rozwiązaniem dla osób, które pragną nieinwazyjnie pozbyć się chrapania, a także nie są przekonane do nowoczesnych urządzeń na rynku, jakim jest np. elektroniczny rozszerzacz do nosa, opaska na chrapanie, specjalistyczne poduszki, czy też wkładki doustne, oraz nie chcą poddać się operacji, która mogłaby zapewnić trwały efekt.

Jak wyeliminować przyczynę chrapania?

Przyczyną chrapania często jest nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy szyi, z tego względu zaleca się stosowanie diet odchudzających oraz ćwiczeń, aby uniknąć ewentualnej otyłości. Warto jest również leczyć występujące stany zapalne zatok, a także katar przy przeziębieniu. Kobiety po menopauzie mogą stosować zastępczą terapię hormonalną, dzięki której będą mogły dostarczyć do organizmu progesteron. Hormon ten chroni młodsze kobiety przed zmniejszeniem napięcia mięśni gardła i zapobiega zapadaniu podniebienia miękkiego. Osoby spożywające alkohol, tabletki nasenne oraz palące papierosy również są bardziej narażone na chrapanie. W celu jego leczenia należałoby zrezygnować z tych używek.

Zostaw komentarz