Czy i dlaczego mężczyźni chrapią częściej od kobiet ?

Chrapanie dotyka zarówno mężczyzn jak i kobiety, choć niektórym wydaje się, że jest to wyłącznie męska przypadłość. Nic w tym dziwnego gdyż tak naprawdę większość powodów występowania tej dolegliwości, jest bezpośrednio związane z prowadzonym stylem życia. Przyjrzyjmy się zatem problemowi chrapania w odniesieniu do płci.

Czy mężczyźni rzeczywiście częściej chrapią?

Na temat chrapania przeprowadzono bardzo wiele badań statystycznych i ankiet, mamy więc bardzo odmienne dane na temat ogólnej skali problemu. Jedne badania podają, że problem chrapania dotyczy aż 60% populacji, inne z kolei mówią o 30%. W jednym natomiast badacze są zgodni podobnie jak wyniki prowadzonych przez nich obserwacji: Mężczyźni chrapią częściej. Z niektórych badań wynika, że chrapanie u mężczyzn dotyczy 80% wszystkich przypadków, a uśredniając zebrane dane możemy śmiało założyć, że z pośród 4 chrapiących osób tylko jedna z nich będzie kobietą.

Dlaczego głównie mężczyźni chrapią?

Przyglądając się statystykom można by było założyć, że mężczyźni mają jakieś większe skłonności do chrapania wynikające z przyczyn naturalnych. Po części jest to prawda i  odpowiadając na pytanie „dlaczego mężczyźni chrapią?”, na początku wypadało by zacząć od różnic anatomicznych. Faktycznie są pewne różnice w budowie szyi u obydwu płci. Męska szyja posiada więcej tkanek, prawie zawsze również okolice szyi i karku są u panów bardziej umięśnione. Na tym kończą się różnice w budowie ciała, jednak nie one są głównym powodem częstszego chrapania u mężczyzn.

Tak naprawdę męska anatomia zwiększa jedynie możliwość wystąpienia chrapania w przypadku pojawienia się jego właściwej przyczyny. Mężczyźni mają po prostu naturalnie większe ku temu predyspozycje. Gdyby wina leżała wyłącznie w budowie ciała to chrapał by każdy jeden mężczyzna na ziemi. Co więc sprawia, że to głównie męska część populacji zakłóca sen pozostałym?

Styl życia i nawyki przeciętnego mężczyzny różnią się diametralnie od kobiecej higieny życia. Analizując po kolei najczęstsze przyczyny chrapania łatwo zauważyć, że zdecydowana większość z nich ma związek z rzeczami, na które mamy pewien wpływ. Kobiety bardziej dbają o siebie, wcześniej kładą się spać, w strachu o zachowanie figury rzadziej podjadają przed snem i przede wszystkim nie praktykują wieczornego spożywania alkoholu. Z kolei mało który mężczyzna jest w stanie sobie odmówić wieczornego hedonizmu po ciężkim dniu pracy. Wypicie piwa przed telewizorem, zagryzionego tłustą przekąską i papieros na krótko przed snem, nie jest jedynie wizją wyciętą z serialu komediowego. Niestety część mężczyzn w ten sposób spędza wieczory. Panie również ulegają pokusom jednak procentowo w o wiele mniejszej skali. Z pośród mężczyzn, u których chrapanie występuje bardzo mały odsetek to sportowcy i ludzie prowadzący zdrowy styl życia. Kobiety jednak częściej interesują się zachowaniem dobrego stanu zdrowia, prowadzeniem zróżnicowanej bogatej w witaminy diety, co często spowodowane jest staraniem o zachowanie nienagannej figury.

Ostatnią rzeczą jaka może mieć związek z częstszym chrapaniem u mężczyzn jest występowanie u nich utajonych, drobnych problemów laryngologicznych. Panie zdecydowanie częściej udają się do gabinetów lekarskich. Prawdę powiedziawszy, gdyby nie obowiązkowe badania okresowe związane z zatrudnieniem, część mężczyzn z istnienia laryngologa w ogóle nie zdawało by sobie sprawy. Mężczyźni z natury są zwyczajnie mniej problematyczni i takie detale jak okresowo zatkany nos czy zalegające kluski w gardle najczęściej im nie przeszkadzają.

Co pomoże na chrapanie u mężczyzn ?

Znane nauce powody występowania chrapania są dokładnie te same dla obydwu płci, należy więc je dokładnie przeanalizować w odniesieniu do własnego trybu życia i ewentualnych problemów zdrowotnych. Braki w męskiej diecie warto uzupełnić doraźnie suplementami w postaci tabletek na chrapanie, po czym rozpocząć bardziej dostosowane do potrzeb organizmu odżywianie. Przeciętny mężczyzna pracujący fizycznie potrzebuje o wiele większej ilości składników odżywczych w tym witamin i mikroelementów od statystycznej kobiety. W praktyce to panie odżywiają się zdrowiej i to one wolą napić się w barze świeżo wyciśniętego soku. Koniecznie należy zacząć się wysypiać, w razie potrzeby zrzucić nadwagę i ograniczyć używki. Natomiast bezpośrednio przed snem picie alkoholu, palenie papierosów i spożywanie obfitych posiłków powinno być całkowicie wyeliminowane. Gdy natomiast mamy podejrzenia, że problem naszego chrapania ma podłoże natury laryngologicznej należy koniecznie udać się do specjalisty.

Zostaw komentarz