Aeroloze i spraye na chrapanie – Skuteczność, Skład, Opinie

Nocne koncerty są coraz częstszym zjawiskiem w domach wielu osób. Według szacunków około 10% społeczeństwa zmaga się z przykrą dolegliwością jaką jest chrapanie. Pomimo faktu, iż kulturowo to zjawisko przyjęliśmy jako synonim dobrego snu – w rzeczywistości jednak nie powinniśmy tak lekko się o nim wyrażać. Chrapanie może być bowiem groźne dla ludzkiego zdrowia, niosąc za sobą nie tylko głośne dźwięki przeszkadzające innym domownikom, ale także ryzyko powikłań. Sojusznikiem w walce z dolegliwością mogą okazać się wszelkiej maści środki przeciwdziałające chrapaniu, w tym aerozole i spraye.

Dlaczego chrapiemy?

Coraz częstsze zjawisko pochrapywania staje się dla niektórych nierozerwalnym świadectwem snu dobrej jakości. Tak naprawdę chrapanie pojawia się w momencie, kiedy przepływ powietrza przez drogi oddechowe zostaje utrudniony. Podczas trwania snu mięśnie gardła wiotczeją, przez co jednocześnie opadają na tylną część i nasadę języka. Jeśli w tej sytuacji dodatkowo pojawi się obrzęk gardła, drogi oddechowe stają się niedrożne, przez co organizm samoistnie próbuje nabrać więcej powietrza. Efektem tego procesu jest charakterystyczne chrapanie.

Przyczyn pojawiania się tego stanu jest wiele. Część z nich wymaga ingerencji chirurgicznej, a niektóre są przykrym efektem ubocznym nieodpowiedniego stylu życia bądź regularnego stosowania używek. Utrudniony przepływ powietrza podczas snu może być spowodowany między innymi:

 • obrzękiem ścian dróg oddechowych w wyniku infekcji lub alergii
 • obecnością polipów w jamie nosa
 • skrzywieniem przegrody nosowej, powodującej zaburzoną drożność nosa
 • przerostem migdałków
 • osłabieniem mięśniówki gardła

Warto także podkreślić, iż na chrapanie są narażone w większym stopniu osoby otyłe, palące papierosy i spożywające alkohol na krótko przed zaśnięciem. Wiek odgrywa też w tym kontekście wielkie znaczenie. Im jesteśmy starsi tym wzrasta ryzyko wystąpienia tej uciążliwej dolegliwości.

Chrapanie – czy warto z nim walczyć?

Istnieje kilka istotnych powodów, przez które nie powinniśmy bagatelizować zjawiska chrapania. Pierwszym z nich jest fakt, iż niełagodzony może w przyszłości sprzyjać wystąpieniu obturacyjnego bezdechu sennego. Dolegliwość objawia się niemożnością zaczerpnięcia oddechu na kilka bądź kilkanaście sekund, co finalnie prowadzi do niedotlenienia organizmu. Przyczyną tego zjawiska jest zapadanie się podniebienia miękkiego wraz z językiem, dzięki czemu blokują one swobodny przepływ powietrza podczas snu. Bezdech senny jest nie tylko niebezpieczny, ale przede wszystkim męczący. Osoby zmagające się z tą dolegliwością często budzą się zmęczone i niewyspane, a w trakcie dnia są senne i rozdrażnione. Mają więc problemy z wykonywaniem codziennych obowiązków, a także skarżą się na bóle głowy. Bezdech senny jest nie tylko uciążliwy, ale w krytycznych przypadkach może nawet doprowadzić do zgonu.

Warto także wskazać, iż nieleczone chrapanie może nasilać już istniejące choroby, takie jak nadciśnienie tętnicze, zaburzenie rytmu serca, choroba niedokrwienna serca czy cukrzyca. Sprzyja również rozwojowi innych schorzeń na tle sercowo-naczyniowym, które mogą doprowadzić do udaru, zawału serca czy miażdżycy.

Aeroloze i spraye – pomoc w zwalczaniu chrapania

Idealnym sojusznikiem w walce z uciążliwym chrapaniem mogą okazać się wszelkiej maści aerozole i spraye przeznaczone do tego celu. Ich głównym celem jest wzmocnienie tkanki mięśniowej gardła, a co za tym idzie – zmniejszenie drgania odpowiadającego za chrapanie. Na rynku jest dostępnych kilkanaście rodzajów tych preparatów, zawierających odpowiednie stężenia mieszanki ziół. Wiele z nich wykazuje pozytywne działanie i wysoką skuteczność, potwierdzoną przez zadowolonych konsumentów. W niniejszym artykule przyjrzymy się więc kilku najpopularniejszym sprayom do gardła i aerozolom, mających za zadanie łagodzić dolegliwości związane z chrapaniem. Wszystkie produkty można zakupić zarówno w stacjonarnej aptece jak i drogą internetową.

Desnoran

Pierwszym aerozolem, który postanowiliśmy wyróżnić jest Desnoran. Ten wyrób medyczny jest jednym z najpopularniejszych, ze względu na wiele pozytywnych opinii dotyczących jego działania. Substancja zawarta w preparacie po zaaplikowaniu wykazuje działanie zmiękczające i nawilżające błonę śluzową gardła, a równocześnie dba o właściwe naprężanie się tkanek, dzięki czemu skutecznie niweluje objawy chrapania. Według deklaracji producenta w wyniku przeprowadzonych badań klinicznych, Desnoran zapewnia skuteczność w 86% przypadkach osób, które zmagają się z tą przykrą dolegliwością. Dodatkowo, produkt zapewnia kompleksową ochronę użytkownika przez 7 godzin, a więc zapewnia swobodne oddychanie przez większość trwania przeciętnie trwającego snu. Warto też wskazać, iż pozytywne działanie Desnoranu można zauważyć już po pierwszym zażyciu. Średnia cena wyrobu waha się w granicach 20 zł, w zależności od apteki.

Skład produktu

Jedno opakowanie wyrobu medycznego Desnoran zawiera 30 ml roztworu. Skład produktu prezentuje się następująco:

 • Woda oczyszczona
 • Chlorek sodu
 • Glicerol
 • Polisorbat 80
 • Sorbinian potasu
 • Disodu edytynian

Przed użyciem zaleca się staranne oczyszczenie nosa. Aby poprawnie zaaplikować środek należy odchylić głowę do tyłu i zaaplikować od 4 do 6 kropel roztworu do każdego otworu nosowego. Poleca się także unikać spożywania pokarmów bezpośrednio przed przyjęciem wyrobu.

Snoreeze

Kolejną propozycją mogącą przynieść ukojenie w kontekście chrapania jest Snoreeze. Spray do gardła zawierający w swoim składzie wiele produktów pochodzenia naturalnego stanowi ulgę w chrapaniu na około 8 godzin. Jego działanie opiera się na zwiększeniu napięcia ścian gardła oraz ich odpowiedniego nawilżenia. Zawarty w składzie produktu olejek z mięty pieprzowej jest nie tylko odpowiedzialny za przyjemnie ziołowy zapach specyfiku, ułatwiający jednocześnie zasypianie. Wykazuje także właściwości przeciwbólowe, dlatego doskonale łagodzi obrzęk gardła. Ze względu na swoją wysoką skuteczność ze Snoreeze korzysta wiele osób, które są zadowolone z jego skutecznego, długotrwałego działania oraz przyjemnego zapachu. Buteleczka zawierająca 10 ml Snoreeze kosztuje około 25 zł.

Skład produktu

Do głównych składników aktywnych zawartych w wyrobie medycznym Snoreeze należą:

 • Polisorbat 60
 • Olejek mięty pieprzowej,
 • Octan tokoferolu (witamina E)
 • Benzoesan sodu
 • Kwas hialuronowy
 • Inne składniki pochodzenia roślinnego

Przed użyciem należy wstrząsnąć buteleczką zawierającą roztwór. Następnie powinno się podnieść ramię aplikatora i rozpylić trzykrotnie w stronę tylnej ściany gardła.

Nie chrap

Kolejną propozycją aerozolu wspomagającego walkę z chrapaniem jest Nie chrap Stanowi roztwór składników pochodzenia roślinnego o właściwościach skutecznie udrażniających drogi oddechowe. Istotą działania sprayu jest wzmocnienie tkanek miękkich gardła przy jednoczesnym napięciu podniebienia miękkiego. W efekcie tego działania dochodzi do rozszerzenia górnych dróg oddechowych, przez co przepływ powietrza po zastosowaniu preparatu jest swobodny. Zawarte w roztworze olejki eteryczne wykazują działanie łagodzące, uspokajające i antybakteryjne, a ich kojący zapach ułatwia zasypianie i głęboki sen. Butelka zawierająca 30 ml preparatu kosztuje około 20 zł.

Skład produktu

Nie chrap!!! zawiera w sobie wiele składników pochodzenia roślinnego. W składzie produktu można znaleźć między innymi:

 • Olejek lawendowy
 • Olejek eukaliptusowy
 • Olejek miętowy
 • Olejek szałwiowy
 • Prawoślaz
 • Glicerynę
 • Betainę

Zaleca się zaaplikować preparat poprzez dwukrotne jego rozpylenie na tylną ścianę gardła bezpośrednio przed snem.

Datong

Skondensowany preparat wykazuje działanie usuwające bądź znacznie zmniejszające natężenie problemów ze swobodnym przepływem powietrza podczas snu. Przeciwdziała wysychaniu śluzówki gardła, spowodowanej przebywaniem na co dzień w klimatyzowanych pomieszczeniach czy paleniem papierosów. Głównym zadaniem preparatu Datong jest przywrócenie warunków prawidłowej wilgoci w okolicach jamy ustnej i gardła. Sprzyja również niwelowaniu uczuciu suchości gardła podczas przebudzenia. Spray przeciwko chrapaniu Datong w buteleczce zawierającej 20 ml roztworu można zakupić za około 35-45 zł, w zależności od apteki.

Skład produktu

Produkt Datong zawiera w swoim składzie takie składniki jak:

 • Dioscorea opposita
 • Zingiber officinale
 • Methylparaben
 • Propylparaben
 • Sodium benzoate

Preparat może zawierać 1,5% alkoholu etylowego. Producent zaleca stosować preparat przed snem, w 2-3 dawkach do każdego otworu nosowego. Produkt należy wstrząsnąć przed użyciem.

Czy spraye i aerozole przeciwko chrapaniu działają?

Warto podkreślić, iż nie każdy wyrób medyczny wspomagający walkę z chrapaniem jest skuteczny w 100% przypadków. Jest to spowodowane mnogością czynników odpowiedzialnych za tę uciążliwą dolegliwość – od przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach, przez stosowanie używek, przyjmowanie niewłaściwej pozycji podczas snu, aż po poważniejsze komplikacje zdrowotne. W niektórych przypadkach, aby całkowicie pozbyć się problemu chrapania należy udać się do laryngologa celem przejścia operacji. W wielu przypadkach jednak aerozole i spraye mogą okazać się idealnym sprzymierzeńcem, skutecznie niwelującym problem chrapania. Warto więc, zanim udasz się do lekarza, przyjrzeć się wszelkiej maści preparatom, które wykazują działanie wspomagające łagodzenie dolegliwości tego zjawiska.

Zostaw komentarz