Chrapanie u noworodka

Wprowadzenie

Noworodki często mają głośny oddech, zwłaszcza, gdy śpią. Ten oddech może przypominać chrapanie – i to nawet może być chrapanie! W większości przypadków te dźwięki nie zwiastują czegoś niebezpiecznego. Kanały nosowe noworodków są bardzo małe, a więc suchość w nosku lub zalegająca w nim wydzielina mogą powodować chrapanie lub głośny oddech. Niekiedy to, co brzmi jak chrapanie, jest po prostu oddechem noworodka. Gdy dziecko urośnie, jego oddech stanie się bardziej cichy. Jeżeli jednak twoje dziecko zaczyna chrapać i ma inne objawy, powinieneś upewnić się, że te dźwięki nie są oznakami czegoś poważniejszego. Przeczytaj o możliwych przyczynach chrapania u dzieci.

Zapchany nos

Chrapiące dzieci najczęściej mają po prostu zapchane noski. W takim wypadku noski powinny zostać wyczyszczone kroplami soli fizjologicznej. Wraz ze wzrostem dziecka, powiększają się jego nozdrza, zatem problem chrapania z reguły maleje wraz z wiekiem dziecka. Kerrin Edmonds, lekarka z Kalifornii, USA, specjalistka od dziecięcego snu, radzi jednak, aby nagrywać kamerą lub chociaż nagrywać same dźwięki, jeżeli twoje dziecko nadal chrapie, a sól fizjologiczna nawet pogarsza sprawę. Nagranie należy potem przedstawić pediatrze.

Inne przyczyny chrapania

Głośne chrapanie może być powodowane przez wiele przyczyn, choćby przez powiększone migdałki albo trzeci migdałek, krzywą przegrodę nosową bądź nawet bezdech senny. – Mimo, że chrapanie to jedynie dźwięk, wydawany przez nasze ciało, to jest ono zazwyczaj związane z większym problemem, a wszystkie tego rodzaju problemy utrudniają dziecku oddychanie i wysypianie się – mówi Edmonds.

Krzywa przegroda nosowa jest stosunkowo często zauważana u dzieci w ciągu kilku dni po ich narodzinach. Według badań, dotyczy to około 20 procent wszystkich noworodków. Wiele z tych dzieci nie ma przy tym żadnych objawów, zatem problem zwykle sam się rozwiąże z czasem. Inne z kolei przyczyny chrapania występują częściej z reguły u starszych dzieci niż u niemowląt. Chociaż wiele dzieci chrapie, jedynie od 1 do 3 proc. doświadcza bezdechu sennego – to dotyczy przeważnie dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Dr Thomas M. Seman, ceniony pediatra z Massachusetts, USA, podkreśla, że rodzice powinni skupić się na tym, czy ich dzieci oddychają przez usta. Dziecko, które chrapie, to przeważnie niejadek, nie przybiera odpowiednio na wadze. Może mieć problemy z jamą ustną, gardłem, płucami czy sercem. Wiele z tych problemów zostaje zdiagnozowana bardzo szybko u małego dziecka, ale one mogą się dalej rozwijać.

Laryngomalacja (wrodzona wiotkość krtani)

Chrapanie u niemowląt może być ponadto przyczyną laryngomalacji, czyli wrodzonej wiotkości krtani. Ta powoduje zmiany w strunach głosowych lub w krtani. Krtań jest wówczas zniekształcona, co skutkuje tym, że dochodzi do częściowej blokady dróg oddechowych dziecka. U 90 proc. dzieci udaje się rozwiązać ten problem bez konieczności leczenia. Przypadłość bowiem ustępuje samoistnie, zwykle u dzieci w wieku od 18 do 20 miesięcy. W bardzo nielicznych przypadkach, u dzieci, u których występuje zaawansowana laryngomalacja, przeszkadzająca w oddychaniu oraz jedzeniu, rozwiązanie stanowi rurka intubacyjna lub operacja. Tego rodzaju rurki stanowią natomiast niekiedy źródło infekcji, a zakażenie także może przyczynić się do konieczności przeprowadzenia operacji. Główny cel operacji rekonstrukcji krtani i tchawicy to sprawnie działający układ oddechowy dziecka, bez stosowania rurki. Taka operacja może nawet zlikwidować problemy związane z głosem i ułatwić połykanie. 

Skutki nieodpowiedniego snu

Dzieci, które przeważnie chrapią, mogą jednocześnie nie zapadać w głęboki sen, o ile towarzyszy im bezdech senny. Mogą się budzić z powodu trudności z oddychaniem i z powodu gromadzenia się dwutlenku węgla w zablokowanych drogach oddechowych. To może powodować kolejne komplikacje. Niedobór snu może bowiem być szkodliwy dla wzrostu i rozwoju dziecka. Może on nawet powodować: 

 • słaby przyrost masy ciała,
 • zachowania przypominające nadpobudliwość lub ADHD,
 • moczenie łóżka,
 • koszmary nocne,
 • otyłość. 

Każde dziecko, posiadające takie objawy, powinno znajdować się pod opieką pediatry. Chodzi o:

 • kłopoty ze snem w nocy,
 • trudności w oddychaniu w ciągu dnia,
 • zawroty głowy,
 • kłopoty z jedzeniem oraz przybieraniem na wadze,
 • chrapanie z długimi przerwami (trwającymi powyżej 2 sekundy) pomiędzy jednym a drugim oddechem.

Testy i badania nad snem oraz inne wyniki badań

Badania snu są zazwyczaj zalecane starszym dzieciom, jednakże czasami należy je wykonać u znacznie młodszych dzieci, u których chrapanie stanowi problem. Jeżeli dziecko ma zostać poddane testom na sen, Narodowa Fundacja Snu radzi, jak to badanie ma wyglądać. Przykładowo: rodzic może spać w tym samym pokoju, co jego dziecko – i też w piżamie, może z nim zamawiać jedzenie na wynos i potem, już po wszystkim, razem z dzieckiem wstać. To badanie ma przypominać bardziej zabawę w sen niż medyczny eksperyment.

Inne badania medyczne nad snem chrapiących dzieci niekiedy również obejmują:

 • badania endoskopowe w celu bardziej szczegółowego uzyskania obrazu dróg oddechowych,
 • badania płuc,
 • tomografię komputerową,
 • rezonans magnetyczny,
 • testy głosu i połykania.

Wnioski

Chrapanie u niemowląt rzadko jest objawem poważnej choroby. Zapchane noski, najczęstsza przyczyna chrapania, to problem, z którym zazwyczaj można się uporać domowymi sposobami i w ogóle niepotrzebne jest wówczas leczenie. Krzywa przegroda czy laryngomalacja także nie zawsze wymagają leczenia. Jeśli jednak niepokoi cię chrapanie i sposób oddychania twojego dziecka, zgłoś się z nim do pediatry. Lekarz porozmawia z tobą, zbada dziecko, zaproponuje badania, mające na celu poznać przyczyny chrapania.

Słowa kluczowe: zapchany nos, inne przyczyny chrapania, laryngomalacja (wrodzona wiotkość krtani), nieodpowiedni sen, testy i badania, wnioski

Bibliografia:

1. Edmonds K. (2015). Personal interview,

2. Gavin ML. (2014). Obstructive sleep apnea; kidshealth.org/en/parents/apnea.html,

3. Harugop AS, et al. (2011). Prevalence of nasal septal deviation in new-borns and its precipitating factors: A cross-sectional study. DOI: 10.1007/s12070-011-0247-1,

4. Is your nose working against you? 5 signs of a deviated septum. (2017), health.clevelandclinic.org/is-your-nose-working-against-you-5-signs-of-a-deviated-septum,

5. Kids and snoring. (n.d.), choc.org/health-topics/kids-snoring,

6. Laryngomalacia. (2018), rarediseases.info.nih.gov/diseases/6865/laryngomalacia,

7. Laryngomalacia. (n.d.), chop.edu/conditions-diseases/laryngomalacia,

8. Mayo Clinic Staff. (2018). Laryngotracheal reconstruction, mayoclinic.org/tests-procedures/laryngotracheal-reconstruction/about/pac-20384652,

9. Obstructive sleep apnea in children. (n.d.), urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?ContentTypeID=90&ContentID=P02026,

10. Pelayo R. (2004). Sleep study for a child, sleepfoundation.org/ask-the-expert/sleep-study-child,

11. Seman T. (2015). Personal interview,

12. Snoring. (2015), raisingchildren.net.au/guides/a-z-health-reference/snoring.

Add Comment