Co warto wiedzieć na temat chrapania ?

Jest problemem uciążliwym, szczególnie dla tych, z którymi osoba chrapiąca dzieli sypialnię. Chrapanie przeszkadza w spaniu, denerwuje, a często – świadczy o problemach ze zdrowiem. Choć o chrapanie podejrzewani są zazwyczaj panowie (stanowiący zresztą zdecydowaną większość wśród chrapiących), to i panie nie są całkowicie wolne od tej przypadłości. Skąd się bierze chrapanie? Czy istnieje jakaś skuteczna metoda na to, by pozbyć się tego problemu raz na zawsze?

Zacznijmy od wyjaśnienia, skąd bierze się chrapanie. Głównym źródłem problemu, który przybiera postać uciążliwych dźwięków, jest gardło – a w szczególności podniebienie miękkie i znajdujący się tam języczek.

 

 

Sen sprawia, że te części gardła stają się jeszcze bardziej wiotkie, co skutkuje znacznym zwężeniem się gardła. Efektem tego stają się z kolei poważne problemy związane z tym, w jaki sposób oraz w jakich ilościach dostarczane jest do płuc powietrze. Ponieważ musi się one przeciskać przez znacznie zwężone gardło, pojawiają się przykre dla otoczenia dźwięki.

To właśnie owo chrapanie, które w wielu przypadkach staje się przyczyną wielu trudności. Głęboki sen dla osób dzielących sypialnię z osobą chrapiącą może (i często okazuje się) stać się czymś niemożliwym.

Dlaczego jednak nie wszyscy chrapią, podczas gdy inni wydają dźwięki, które praktycznie uniemożliwiają spanie?

Powodów jest wiele. W gronie tych, które pojawiają się najczęściej, znajdują się nieprawidłowości związane z budową gardła osoby chrapiącej.

Sen współlokatorom mogą uniemożliwiać też te osoby, które mają problemy związane z obecnością polipów w nosie.

Alergie, katar czy problemy z migdałkami to kolejne czynniki, które mogą sprzyjać problemom.

Chrapanie bywa jednak bardzo często skutkiem innych problemów. Jest wśród nich i nadwaga, i otyłość.

Na problemy z chrapaniem narażone są też te osoby, które piją alkohol, palą papierosy lub też zbyt często sięgają po leki.

Kiedy chrapanie staje się problemem?

Wtedy, gdy staje się kłopotliwe dla otoczenia oraz w chwili, gdy w czasie snu osoba chrapiąca zaczyna mieć poważne problemy z oddychaniem.

Bezdech oraz spłycony oddech to bardzo często pojawiające się kłopoty, których osoba chrapiąca nie powinna lekceważyć.

Zbyt częsty, silny bezdech to poważne problemy ze zdrowiem, będące skutkiem niedotlenienia organizmu.

Osoba, która ma takie problemy, często czuje się zmęczona, pomimo teoretycznie przespanej nocy. W takich sytuacjach większe jest też ryzyko pojawienia się tych chorób, które wiążą się z pracą serca oraz układu krążenia.

Czy chrapanie można wyleczyć?

Czy współczesna medycyna zna skuteczny sposób na to, by osobie chrapiącej zapewnić spokojny, zdrowy i cichy sen?

By rozpocząć leczenie, należy w pierwszej kolejności ustalić przyczynę chrapania. Jest to możliwe dzięki badaniom, które powinien przeprowadzić lekarz laryngolog. To on decyduje, czy konieczna będzie wizyta u innego specjalisty, czy też pomocny w danym przypadku będzie zabieg chirurgiczny.

Dużo osób próbuje leczyć chrapanie na własną rękę, stosując różne metody naturalne.

W niektórych przypadkach spełniają one swą rolę w innych natomiast niezbędna okazuje się konsultacja ze specjalistą laryngologiem. Czasami można natknąć się na opinie osób którym pomogły ziołowe tabletki na chrapanie, listki, specjalne poduszki czy inne sposoby naturalne.

Skuteczność tych metod jest zależna od powodu przez który chrapiemy. Jeśli jest on związany z drobnymi przeszkodami w obrębie gardła typu zbierające się śluzy, grudki i wydzieliny to bardzo często takie metody są wystarczające.

W sytuacji bardziej złożonych problemów zdrowotnych sposoby te mogą jedynie złagodzić odgłos chrapania, usuwając jedynie część przeszkód. Polipa w nosie niestety żadne tabletki nie usuną – należy mieć tego świadomość.

Add Comment