Dlaczego chrapiemy ? Co wpływa na chrapanie

Praktycznie wszystkie osoby dotknięte problemem chrapania zastanawiają się nad tym dlaczego w ogóle chrapią.

Większość z nas instynktownie najpierw zaczyna myśleć nad przyczynami choroby nim jeszcze rozpocznie leczenie. Jest to jak najbardziej oczywiste i słuszne podejście, gdyż każda zdrowotna dolegliwość może mieć wiele różnych podłoży.

Nie inaczej jest z chrapaniem. Przyczyny chrapania mogą być bardzo różne, a sposób leczenia zależy w dużej mierze od powodu występowania naszego problemu.

Kiedy śpimy, mięśniówka naszego gardła, czyli po prostu jego części miękkie, stają się wiotkie, tak jakby odpoczywały wraz z nami. Przez to opadają one do tylnej części gardła i do nasady języka. Wciąż możemy oddychać, ale ten proces jest na tyle utrudniony, że przez nasze gardło przechodzi powietrze i wprawia w drgania języczek oraz podniebienie miękkie. To właśnie te drgania popularnie nazywamy chrapaniem.

Mogą wystąpić również inne powody utrudnionego przepływu powietrza, a są to:

  • obrzęk ścianek dróg oddechowych spowodowany infekcją, albo alergią,
  • zaburzenie drożności nosa na skutek skrzywienia przegrody nosowej, czy też wystąpienie polipów w jamie nosa lub obecność infekcji,
  • przerost migdałków podniebiennych albo tych położonych w naszym gardle
  • nieprawidłowo zbudowane gardło, na przykład chociażby wydłużony języczek, albo podniebienie miękkie, która to dysfunkcja zawężają drogę przepływu powietrza,
  • słabsza mięśniówka gardła.

Należy jeszcze zaznaczyć, że na tą nieprzyjemną dolegliwość bardziej narażeni są palacze, oraz ci, którzy lubią spożywać alkohol tuż przed zaśnięciem. Do tego osoby otyłe, oraz starsze. Plus, niestety, mężczyźni. I o ile samo w sobie chrapanie nie jest niebezpieczne, to istnieje ryzyko wystąpienia tak zwanego zjawiska bezdechu sennego, który polega na braku oddychania przez kilka sekund. A to już w skrajnych przypadkach może prowadzić do zgonu, jeżeli zdarza się częściej, niż dziesięć razy w ciągu godziny snu.

Do tego należy zaznaczyć, że nawet samo chrapanie, jeżeli zdarza się co noc, lub jeżeli proces ten się nasila, może nasilić działanie takich chorób, jak niedokrwienie serca, zaburzenia jego rytmu pracy, a także zwiększyć niebezpieczeństwo zachorowania na innego rodzaju i gatunku choroby sercowo – naczyniowe, a te mogą doprowadzić nas do miażdżycy, zawału serca, czy nawet do udaru mózgu.

Chrapanie nie tylko zakłóci zwyczajny sen, ale również spowoduje, że odpoczynek nocny staje się niewystarczający i nieefektywny. Będziemy mieć wtedy po przebudzeniu trudności ze skoncentrowaniem się, będziemy gorzej pracować, czy się uczyć, a także prowadzić samochód, czy rower. Nasze dotlenienie okaże się dużo słabsze, możemy również cierpieć na takie uporczywe dolegliwości, jak na przykład bóle głowy, zmęczenie, oraz senność.

Otyłość

Spora nadwaga jest jedną z najczęstszych przyczyn występowania chrapania.

Jeśli zacząłeś chrapać wraz z przybraniem na wadzę to prawdopodobnie w tym będzie podłoże Twoich problemów.

Warto jednak rozróżnić otyłość z lekką oponką na brzuchu gdyż właśnie nadmierne otłuszczenie szyi i wewnętrznych ścianek gardła ma związek z chrapaniem.

Delikatna kilku kilogramowa nadwaga czy brak idealnej figury nie powinny mieć związku z chrapaniem.

Nieprawidłowa budowa gardła lub nosa

Część z nas rodzi się z drobnymi defektami laryngologicznymi lub nabywa je na skutek różnych urazów.

Zła budowa gardła, krzywa przegroda nosowa, polipy, narośla oraz inne laryngologiczne przesłanki mogą być nie tylko powodem chrapania lecz również utrudniają oddychanie.

Jeśli w tym punkcie znajdujesz przyczynę swojego chrapania to najpewniej będzie udać się do gabinetu laryngologa.

Nieprawidłowe położenie żuchwy

zdarza się, że powodem dlaczego chrapiemy jest budowa naszej żuchwy lub też jej nieprawidłowe położenie wskutek napięć mięśni twarzy. Doraźne leczenie chrapania wywołanego tą przesłanką polega na noszeniu aparatu dentystycznego powodującego przesunięcie żuchwy do przodu.

Osłabienie mięśni gardła

Następstwem osłabienia mięśni w obrębie gardła jest ich zapadanie i blokowanie przepływu powietrza.

W skrajnych przypadkach gardło zamyka się całkowicie i dochodzi do bezdechu sennego.

Powodem mogą być różne infekcje bądź zwyczajne braki w diecie. W tym miejscu doskonale się sprawdza popracowanie nad dietą i trybem życia. Można skorzystać również z suplementacji w postaci tabletek na chrapanie.

Spanie w złej pozycji

Leżenie całą noc na jednym boku lub tylko na plecach może powodować opadnięcie rozluźnionego języka na tylną ścianę gardła, utrudniając przepływ powietrza. Niekiedy wystarczy po prostu zmienić pozycję, niestety zmiana pozycji zadziała na dłużej tylko jeśli jest to jedyna przyczyna tego dlaczego chrapaliśmy.

Przyjmowanie środków działających zwiotczająco

Sam głęboki sen jest wystarczającym powodem do tego by nasze mięśnie były maksymalnie rozluźnione. Dodatkowe przyjmowanie niektórych leków nasennych, alkoholu czy papierosów jest bardzo częstym powodem występowania chrapania.

Wiek

Sam wiek nie jest przyczyną chrapania jednak im jesteśmy starsi tym częściej dotykają nas przeróżne dolegliwości będące bezpośrednim powodem. Starsze osoby są o wiele bardziej podatne na prawie każdą z wyżej wymienionych przyczyn w tym głównie otyłość i osłabienie mięśni gardła. W późniejszym wieku organizm nie potrafi już tak dobrze wykorzystać wszystkich substancji odżywczych dlatego też tak istotne jest odpowiednie odżywianie i ewentualna suplementacja. Ponadto u osób starszych częściej rozwijają się różne problemy czysto laryngologiczne.

Na koniec warto dodać, że to dlaczego chrapiemy może mieć związek nie wyłącznie z jedną przesłanką ale być hybrydą dwóch lub nawet kilku z wyżej wymienionych przyczyn. Dlatego też przed rozpoczęciem właściwego leczenia warto dokładnie przeanalizować swój tryb życia i ewentualne dolegliwości zdrowotne.

Add Comment