Jak dobrać leki na chrapanie? Kiedy warto pójść do lekarza?

Na rynku istnieje wiele środków i preparatów które mają pomóc osobom zmagającym się z chrapaniem, jak wybrać ten najlepszy? Do najbardziej popularnych należą przede wszystkim

  • tabletki i kapsułki dostępne bez recepty
  • spraye i krople do nosa
  • plastry i wkładki do nosa

Są to środki które często skutecznie redukują chrapanie pod warunkiem że stosowane są regularnie. W momencie w którym zaprzestaniemy kuracji, chrapanie powróci.

Niestety tego typu preparaty nie są również odpowiednie dla wszystkich osób oraz nie leczą przyczyn chrapania, które mogą mieć podłoże anatomiczne (specyficzna budowa gardła, nosa która ogranicza przepływ powietrza i powoduje chrapanie). W pewnych sytuacja niezbędna będzie interwencja chirurgiczna lub konsultacja z laryngologiem, np. jeśli chrapanie jest skutkiem bezdechu sennego, krzywej przegrody nosowej lub zmian w obrębie podniebienia miękkiego.

Najczęstsze przyczyny chrapania i dobór środka

Większość osób z chrapaniem może sobie poradzić samodzielnie, bez przeprowadzania zabiegów medycznych, stosując środki których celem jest zwiększenie napięcia mięśniowego w obrębie mięśni gardła oraz redukcja gromadzącą się wydzielinę, stany zapalne, obrzęki i nawilżają śluzówkę.

Najważniejszą kwestią przy wyborze środka jest zwrócenie uwagi aby był to lek lub suplement jak najbardziej naturalny o potwierdzonej skuteczności, przetestowany na odpowiedniej ilości osób i potwierdzony badaniami klinicznymi.

Środek musi być również bezpieczny dla zdrowia, łatwy w użyciu oraz przystępny cenowo – w celu skutecznej walki z chrapaniem środek musi być przez nas stosowany regularnie przez długi czas.

Środki naturalne bez recepty

Najwygodniejszą formą są środki przyjmowane regularnie w formie tabletek i kapsułek. Ich skład często bazuje na naturalnych składnikach, takich jak wyciągi z ziół i roślin (m.in. ekstrakt z liści mięty pieprzowej, melisy lekarskiej, korzenia gorzknika kanadyjskiego i prawoślazu lekarskiego), więc ich stosowanie jest bezpieczne w dłuższej perspektywie czasu.

Dobre tabletki działają kompleksowo na wiele przyczyn chrapania. Nie tylko nawilżają i zmiękczają błonę śluzową ograniczając gromadzenie się  wydzieliny, ale również redukują obrzęki i poprawiają napięcie mięśni tkanek ułatwiając przepływ powietrza przez drogi oddechowe niwelując wibracje i odgłos chrapania.

Wiodące preparaty dostępne na rynku to kapsułki Snoran Plus oraz SnoreBlock. 
Więcej: Preparaty na chrapanie – Porówanie Maj 2020 – Tabletki, krople, spraye i aerosole

Pierwsze dwa na chwilę obecną nie są dostępne w polskich aptekach, ale istnieje możliwość zamówienia ich bezpośrednio u producenta. Kupując je bezpośrednio u producenta mamy pewność że środek jest oryginalny.

W przeciwieństwie do innych środków zakupionych w sklepach czy aptekach, Snoran Plus i SnoreBlock możemy zwrócić w przeciągu 90 dni i otrzymać zwrot pieniędzy jeśli uznamy, że nie okazał się skuteczny. Ich stosowanie również należy do najłatwiejszych spośród dostępnych środków: wystarczą 2 kapsułki dziennie po posiłku, a efekty są widoczne już pierwszego dnia stosowania.

Snoran Plus i Snore Block można zamówić przez internet, jednak warto je zakupić z oficjalnej polskiej strony producenta, odpowiednio: https://snoranplus.pl/ lub https://www.snoreblock.pl/

Snoran Plus ma większą skuteczność w badaniach klinicznych niz Snore Block (skuteczność na poziomie 95%) i dlatego w pierwszej kolejności zalecany jest właśnie ten preparat.

Trzeci środek, Desnoran dostępny jest również w sprzedaży internetowej oraz w aptekach.  Sprzedaż internetowa nie jest prowadzona bezpośrednio przez producenta, dlatego odradzamy zakup tego preparatu z niesprawdzonych stron, lepiej udać się do apteki i tam go kupić.

Niestety jak w przypadku każdego środka zakupionego w sklepie lub aptece, jeśli okaże się nieskuteczny nie będziemy mieli możliwości zwrotu i odzyskania pieniędzy.

Reklamowane w telewizji krople, spraye i plastry

Ich zaletą jest łatwa dostępność i niska cena. Produkty kupimy w prawie każdej aptece również bez recepty.

Działanie środków polega zazwyczaj na nawilżeniu i usztywnieniu tkanki miękkiej gardła, co w wielu przypadkach może być wystarczające do zniwelowania odgłosów chrapania.

Desnoran – wspomniany już wcześniej wyrób do stosowania codziennego poprzez aplikację bezpośrednio do otworu nosowego. Producent zaleca aplikację podczas pozycji leżącej z odchyloną do tyłu głową. Po aplikacji nie należy spożywać napojów i pokarmów.

Skład produktu różni się od wcześniej wspomnianych kapsułek naturalnych i zawiera m.in woda oczyszczona, sodu chlorek, glicerol,  polisorbat 80, soribinian potasu, disodu edytynian. Nie będize to odpowiedni środek dla osób które mogą mieć uczuelnie na którykolwiek ze składników tego wyrobu.

Nie chrap, sprawy do gardła – to sprawy do gardła dostępny bez recepty. Tak jak wszystkie inne środki wymaga codziennego aplikowania poprzez spryskania tylnej ściany gardła.

Składnki leku to: olejki eteryczne, symbiosolv XC, prawoślaz, betaina, gliceryna, glikol propylenowy, sacharynian sodu, kwas cytrynowy, sorbinian potasu, etanol, woda oczyszczona

NoSnore Plus, wkładki do nosa – ich działanie polega na ułatwianiu oddychanie osobom chrapiącym, cierpiącym z powodu skrzywionej przegrody nosowej, przeziębienia, kataru siennego.

Wkładki umieszcza się bezpośrednio w otworach nosowych, przez co ich stosowanie dla wielu osób może nie być wygodnym rozwiązaniem.

Wkładki są wielokrotnego użytku, zatem należy dbać o ich czystość myjąc każdorazowo w wodzie z mydłem i osuszając przed użyciem.

W przypadku zużycia wkładka może rozerwać się na dwie części – nie wolno jej wtedy dalej używać.

Fytofontana Adenol, krople przeciw chrapaniu – preparat powoduje mocniejsze ukrwienie i napięcie tkanek, co może zredukować lub zniwelować chrapanie. W jego składzie znajdziemy olejki eteryczne z mięty pieprzowej, eukaliptusa, macierzanki, rozmarynu lekarskiego, cytryny, pomarańczy, trawy cytrynowej, lawendy lekarskiej, mandarynki, bazylii, kolendry, cyprys, melisy lekarskiej, anyżu gwiaździstego, mentolu.

Podsumowanie

Nie istnieje jeden uniwersalny środek który będzie dobry dla każdego. Zazwyczaj należy przetestować kilka preparatów i wybrać ten, który będzie odpowiedni dla nas.

Z pełnym zestawieniem i oceną poszczególnych preparatów możesz zapoznać się w przygotowanym w tym roku rankingu najlepszych preparatów na chrapanie.

Środki medyczne mogą być stosowane niezależnie od płci, pomoże tak samo kobietom, jak i mężczyznom. Do tego ich działanie polega na usuwania stanów zapalnych w naszym układzie oddechowym, co pozwoli zmniejszyć obrzęk śluzówki nosa oraz ułatwi oddychanie.

Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na następujące cechy

  • Produkt powinien mieć możliwie najbardziej naturalny skład, przez co będzie bezpieczny dla naszego zdrowia i pozwoli na długookresowe stosowanie
  • Powinien być łatwy w użyciu, częściej preferowane są tabletki i kapsułki niż mało wygodne plastry lub wkładki do nosa
  • Warto również zwrócić uwagę na to czy dany środek możemy wypróbować i zwrócić w przypadku gdy nie spełni naszych oczekiwań. Taka możliwość istnieje, jeśli produkt zamawiamy jest bezpośrednio u producenta, zazwyczaj jest to okres do 90 dni od momentu zakupu w przypadku preparatów Snoran Plus i Snore Block.

Kiedy udać się do lekarza?

Jeżeli po kuracji najlepszymi środkami nie zauważysz poprawy, udaj się do lekarza. Bardzo możliwe, że przyczyna Twojego chrapania leży gdzie indziej i ma inne podłoże zdrowotne, takie jak bezdech senny który jest poważną chorobą zwiększającą ryzyko wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi, chorób serca i cukrzycy. Lekarz może przeprowadzić badania diagnostyczne, które pomogą określić, co jest przyczyną problemów.

Nawet najlepsze preparaty nie przyniosą spodziewanego efektu u osób które wymagają operacyjnego leczenia chrapania. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w oddzielnym artykule – Operacyjne leczenie chrapania. Czy warto? Które zabiegi są bezpieczne i skuteczne

 

 

Add Comment