Jak pozbyć się chrapania? Najskuteczniejsze sposoby

Jakie metody zastosować, by poradzić sobie z chrapaniem?

Chrapanie to uciążliwa dolegliwość. Odgłosy pojawiają się podczas snu, gdy przepływające powietrze w obrębie dróg oddechowych, powoduje wibracje tkanek miękkich. Drży podniebienie i języczek, co prowadzi do wydobywania się dźwięków. Istnieje wiele metod na pozbycie się tego problemu, ale które są najskuteczniejsze?

Istnieje wiele powodów występowania tego zaburzenia (chrapanie nie jest chorobą). Zazwyczaj przyczyny nie są poważne i nie wymagają konsultacji lekarskiej. Wystarczy wprowadzić pewne zmiany do stylu życia, by podnieść jego komfort przez pozbycie się  uprzykrzającej dolegliwości. 

Domowe sposoby na chrapanie

Do chrapania najczęściej dochodzi przy leżeniu na plecach. Wówczas aparat oddechowy jest w pozycji, która sprzyja wydobywaniu natrętnych dźwięków.

Język w tylnej części podniebienia jest rozluźniony, wpadające powietrze powoduje wibracje, przez co dochodzi do wydobywania odgłosów.

1. Spróbujemy leku bez recepty

Istnieje wiele leków, które są w stanie ulżyć w chrapaniu i choć nie każdy sprawdzi się we wszystkich przypadkach, zawsze możemy spróbować. Zwłaszcza, jeśli chrapanie jest wywołane przeziębieniem lub alergiami.

Jeśli nie wiesz jakie leki wybrać, sprawdź:

Jak odpowiednio dobrać środek na chrapanie? Kiedy warto pójść do lekarza?

2. Odpowiednie usytuowanie głowy

Optymalna pozycja, która ma za zadanie ograniczyć lub zapobiegać chrapaniu to taka, gdy głowa jest lekko uniesiona. Ustawienie pod odpowiednim kątem będzie wspomagało oddychanie, drogi oddechowe otworzą się, by powietrze bezgłośnie przepływało. W sklepach można znaleźć specjalnie zaprojektowane poduszki, które stabilnie przytrzymują głowę. Można je zamówić przez internet. 

Zobacz – recenzja specjalistycznych poduszek na chrapanie

Wszystkie poduszki mają za zadanie odpowiednie ułożenie głowy oraz szyi w jednej linii, aby ułatwić przepływy powietrza pomiędzy gardłem a językiem niwelujący tym samym drgania i chrapanie. 

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele poduszek, są to zarówno tanie produkty dostępne na każdą kieszeń oraz bardziej zaawansowane poduszki wyposażone w elektronikę, która monitoruje nasz sen oraz wykrywa moment w którym zaczyna się chrapanie.

 

3. Użyj plastrów przeciw chrapaniu

Przylepienie plastrów do nasady nosy, pomoże zwiększyć przestrzeń w jamie nosowej. To zdecydowanie ułatwi swobodny przepływ powietrza, jednocześnie eliminując chrapanie. 

Wypróbuj także dilator nosowy, plaster przyklejany w poprzek nozdrzy, który zmniejsza zdecydowanie opór powietrza, ułatwiając chrapanie.

4. Używanie sprayu do nosa

Zatkane lub opuchnięte drogi oddechowe to dyskomfort, który może prowadzić do wydawania odgłosów w trakcie snu. W takiej sytuacji użyteczny okazuje się spray do nosa. Rozpylenie specyfiku zmniejszy stan zapalny,  obrzęk i przekrwienie błony śluzowej, obkurczając ją. Powietrze będzie miało lepszy dostęp, co zatrzyma chrapanie. 

5. Wkładka do nosa na chrapanie

Niektóre osoby skarżą się na trudności z oddychaniem przez to, że mają za wąskie drogi nosowe. Dyskomfort może być rozwiązany przy użyciu specjalnych wkładek lub pasków nosowych, które rozszerzą nos, otwierając drogi oddechowe. Pomoże to zatrzymać lub zmniejszyć chrapanie. 

6. Aparaty CPAP

Urządzenie CPAP (Continuous Positive Airway Pressure) za pośrednictwem specjalnej pompy w czasie snu stopniowo wpompowuje powietrze do naszego układu oddechowego, zmniejszając objawy chrapania, ale i zespołu bezdechu sennego. Żeby działało, będziemy musieli nosić specjalną maskę tlenową, co wymaga naszego przyzwyczajenia, jednak jest w stanie zlikwidować nasze objawy natychmiastowo. Pamiętajmy, że jeśli mamy zdiagnozowany zespół bezdechu sennego, NFZ może dofinansować nam zakup tego sprzętu.

Aparaty CPAP dla chorych ubezpieczonych są częściowo refundowane przez NFZ (90% kwoty 2100 zł tj. 1890 zł). Refundacja jest możliwa na podstawie wniosku o dofinansowanie sprzętu wystawionego przez lekarza specjalistę po przeprowadzonej diagnostyce i zdiagnozowaniu bezdechu.

 

7. Aparat dentystyczny do wysuwania żuchwy

Chrapanie może być spowodowane również tym, że język zasłania część gardła podczas snu. W takiej sytuacji problem może być rozwiązany przez zastosowanie urządzenia przesuwającego żuchwę. Specjalnie skonstruowany aparat ma za zadanie wysunąć język do przodu, dzięki temu przepływ powietrza jest usprawniony i nie ma kłopotu z wydobywaniem się dźwięków. 

8. Użycie szyny przedsionkowej

Umiejscowienie w ustach szyny, która będzie zapobiegała otwieraniu w czasie snu ust, może pomóc w wyeliminowaniu chrapania. Urządzenie wpływa na to, że powietrze nie jest pobierane za pomocą jamy gardłowej. Po założeniu na noc aparatu oddycha się przez nos.

Opearcyjne leczenie chrapaina

Zabieg chirurgiczny to czasami jedyna możliwość pozbycia się uciążliwego chrapania. Aby nie doprowadzić do nawrotu choroby, lekarz powinien przeprowadzić dokładne badanie stanu zdrowia pacjenta przed wyborem odpowiedniej metody leczenia.

Na temat operacyjnych metod walki z chrapaniem przygotowałem osobny artykuł

Ogólne zalecenia zdrowotne

Przyjęcie pewnych wskazówek i zmian w stylu życia, może pomóc ograniczyć lub całkowicie wykluczyć problem chrapania. Dobra kondycja sprzyja wyeliminowaniu schorzenia. Jeżeli mimo zastosowanych środków dolegliwość wciąż doskwiera, należy skorzystać z konsultacji lekarza. 

Rzucenie palenia

Palenie jest nie tylko szkodliwe dla zdrowia, ale też podrażniając drogi oddechowe, może prowadzić do uporczywego chrapania. Zrezygnowanie z tej używki z pewnością wpłynie na poprawę oddychania, a co za tym idzie, ograniczy lub całkowicie wyeliminuje problem, który zaburza sen. 

Unikanie alkoholu

Alkohol to substancja, która rozluźnia mięśnie. Tkanki w czasie przepływu powietrza zaczynają wibrować, a to prowadzi do wydobywania się dźwięków. Jeśli nie chcemy, by ten dyskomfort się pojawiał, należy zrezygnować z wysokoprocentowych trunków. Picie przed snem nasili problem. 

Utrata wagi

Przypadłość częściej dotyka osób z nadwagą. Obciążenie tkanką tłuszczową i słabe napięcie mięśni, sprawiają, że chrapanie może przyjąć formę chorobliwą i prowadzić do bezdechu sennego, co jest groźne dla zdrowia. Zastosowanie zdrowej diety i aktywności fizycznych to podstawowy warunek, by pozbyć się dolegliwości. Wprowadzenie deficytu kalorycznego, oczywiście przy zastosowaniu zdrowego trybu żywienia, pomoże w skutecznej walce ze zbędnymi kilogramami, wpłynie na jakość snu i życia.

Odstawienie tabletek nasennych

Leki o działaniu uspokajającym i nasennym wprowadzają organizm w głęboki sen. Mięśnie gardła mocno się rozluźniają, nie ma nad nimi kontroli i w wyniku wibracji, przy oddychaniu wydobywa się chrapanie. Jeśli zwalczymy problem z tym dyskomfortem, poprawi się jakość snu i żadne wspomagające środki nie będą potrzebne, by prawidłowo się wysypiać. Warto zadbać o higienę snu, poświęcić na odpoczynek odpowiednią ilość czasu, wyeliminować wszystkie rzeczy, które mogłyby rozpraszać i wybudzać. 

Leczenie alergii

Alergia to dolegliwość, której objawy uprzykrzają życie osobom uczulonym. Jednym z symptomów jest obrzęk dróg oddechowych. Przekrwione i opuchnięte tkanki utrudniają oddychanie. Zatkany nos przyczynia się do dyskomfortu związanego z pobieraniem powietrza. Osoby alergiczne często skarżą się na chrapanie w czasie snu. Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się schorzenia jest przeprowadzenie testów na alergie i zastosowanie terapii odczulającej, która ma na celu powrót do normalnego funkcjonowania. 

Co sprawia, że zaczynamy chrapać?

Istnieje wiele przyczyn, przez które możemy chrapać – właśnie dlatego nie ma jednej diagnozy i planu na leczenie tegoż chrapania.

Poniższe czynniki mogą wpływać na ryzyko chrapania:

  • Wiek: im starsi jesteśmy, tym bardziej prawdopodobne jest to, że będziemy chrapać.
  • Płeć: mężczyźni chrapią częściej niż kobiety.
  • Genetyka: jeżeli ktoś z naszej rodziny chorował na zespół bezdechu sennego, istnieje ryzyko, że i my zachorujemy.
  • Spożycie alkoholu: ten rozluźnia mięśnie, co może doprowadzić do chrapania.
  • Pozycja snu: chrapanie występuje częściej u osób śpiących na plecach.
  • Infekcje lub alergie: infekcje i sezonowe alergie mogą prowadzić do zapalenia gardła, które z kolei może przełożyć się na chrapanie.
  • Wąskie drogi oddechowe: istnieje wyższe prawdopodobieństwo, że będziemy chrapać jeśli mamy wąskie drogie oddechowe.
  • Waga: nadwaga może sprawiać, że więcej tkanki rozwinie się w naszym gardle, a to przyczyni się do chrapania.

Poradź sobie z chrapaniem

Chrapanie jest naprawdę irytująca przypadłością. Nie dość, że pogarsza jakość Twojego snu, to jeszcze może prowadzić do zdenerwowania Twojego partnera lub partnerki. Niestety, poza irytującym charakterem, taka przypadłość może być zapowiedzią choroby. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na chrapanie, a w razie jakichkolwiek obaw lub nieustępowania, pomimo zastosowania domowych porad, warto skonsultować się z lekarzem.

Kiedy skontaktować się z lekarzem?

Określenie tego, jak często chrapiemy i jakie jest źródło tego może być dość ciężkie. Jeżeli mamy współlokatora lub też partnera łóżkowego, możemy poprosić ich o prześledzenie tego. Jeżeli z kolei mieszkamy sami, musimy sięgnąć po rozwiązania umożliwiające samodzielne określenie niektórych symptomów chrapania.

Do tych najczęściej spotykanych symptomów należą:

  • oddychanie ustami,
  • przekrwienie jamy nosowej,
  • budzenie się z suchym gardłem.

Poniższe symptomy mogą sugerować, że nasze chrapanie ma charakter chroniczny, albo występuje częściej, niż jest to akceptowalne:

  • częste przebudzanie się w czasie snu,
  • częste drzemki,
  • problemy z pamięcią lub / i koncentracją,
  • bycie zaspanym w czasie dnia,
  • suche gardło,
  • konieczność łapania powietrza lub duszenie się w czasie snu,
  • uczucie bólu w klatce piersiowej lub wysokie ciśnienie w krwi.

Jeżeli nasze chrapanie występuje często, skonsultujmy się z lekarzem, gdyż możemy mieć poważne problemy ze zdrowiem. Lekarz będzie w stanie przeprowadzić badania lub nawet przestudiować nasz model snu, by określić schematy chrapania i dojść do ich bezpośrednich przyczyn. Razem z nim na ich podstawie będziemy mogli opracować plan, który pomoże nam pozbyć się symptomów lub też zminimalizować ich występowanie.

Add Comment