Naturalne sposoby – olejki na chrapanie. Na ile są skuteczne?

Około 45 procent dorosłych chrapie przynajmniej sporadycznie, a 25 procent chrapie codziennie. Chrapanie może być więcej niż niedogodnością. Może ono prowadzić do bezsenności i konfliktów z partnerem lub partnerką. Może być również oznaką poważnego schorzenia zwanego bezdechem sennym.

Istnieje niewiele danych dotyczących stosowania olejków eterycznych w celu ograniczania chrapania. Wstępne badanie kliniczne sponsorowane przez producentów jednego olejku w sprayu do gardła wykazało, że ich szczególna mieszanka może skutecznie zredukować chrapanie u niektórych osób. Jednak nie jest jasne, dlaczego lub jak te olejki działają w tym obszarze.

Olejki eteryczne z dnia na dzień zyskują coraz większą popularność. Jest to ostatni krzyk mody szczególnie u tych, którzy pragną prowadzić zdrowy tryb życia, oparty na używaniu naturalnych substancji. Olejki powodują oczyszczenie dróg oddechowych, dlatego mogą być stosowane z powodzeniem w leczeniu chrapania.

Na rynku istnieje wiele olejków eterycznych, które mogą być pomocne w eliminacji niepożądanych objawów.

Ale czy naprawdę istnieją wysokiej jakości produkty, które mogą pozbyć się problemu, czy jest to jedynie przesąd, wielokrotnie powielany przez ludzi?

Jak się okazuje, dostępnych jest wiele olejków, które mogą przyczynić się do spokojniejszego snu.

Niektóre z nich mogą działać lepiej od innych, wszystkie jednak posiadają właściwości lecznicze, bez szkodliwego wpływu na zdrowie.

Warto więc zapoznać się z podziałem olejków eterycznych eliminujących chrapanie, zaczynając od tych najbardziej popularnych.

Krótko o bezpieczeństwie dla zdrowia

Przed zakupem dobrze jest zastanowić się nad odpowiednim olejkiem. Wybór jest bardzo duży, dlatego najlepiej sięgać po produkty z zaufanego lub wiarygodnego źródła. Dopóki producent nie określi olejku jako produktu spożywczego, nie należy przyjmować go doustnie.

Większość olejków przeznaczonych jest do kompresowania lub kąpieli. Pod żadnym pozorem nie powinno się jednak go spożywać, ponieważ może mieć to niebezpieczne skutki dla zdrowia.

Dobrze jest więc poświęcić trochę czasu na poszukanie odpowiedniego produktu. Bezpieczeństwo zawsze należy stawiać na pierwszym miejscu.

Mając na uwadze powyższe zalecenia, przejdźmy do analizy poszczególnych olejków eterycznych.

Tymianek

Tymianek to niewielka roślina o cienkich łodygach. Jest stosowany przede wszystkim jako przyprawa, co nie wyklucza jego szeroko pojętych zastosowań leczniczych.

Substancją czynną w tymianku jest tymol. Nierzadko używany jest jako środek odkażający. Mimo to, zastosowany w aromaterapii, potrafi skutecznie załagodzić dolegliwości układu oddechowego.

W wysokich stężeniach, olej tymiankowy może być toksyczny. Dlatego przed każdym użyciem należy odpowiednio rozcieńczyć produkt. Nie powinno się go również spożywać, a zastosowany odpowiednio pomoże pozbyć się problemu z chrapaniem.

Mięta

Olejek z mięty jest z powodzeniem stosowany od wielu tysięcy lat. Wspominany był nawet w starożytnych zapisach pochodzących z Grecji, Rzymu i Egiptu.

Jest stosowany między innymi w leczeniu zespołu jelita wrażliwego i innych chorób powiązanych z układem trawiennym. Dobrze spisuje się również w minimalizowaniu objawów przeziębienia i redukcji bólów głowy związanych z napięciami.

Niestety nie ma wielu badań, które dowodziłyby jej skuteczności w walce z chrapaniem. Jednakże wiele osób, które regularnie ją stosowały, szczególnie w połączeniu z innymi olejkami, zarzekają się o jej niesamowitych właściwościach,

Eukaliptus

Eukaliptus to roślina pochodząca z drzewa eukaliptusowego, mającego swoje korzenie w Australii.

Swoje zastosowanie znajduje w leczeniu astmy i schorzeń w obrębie nosa. Nierzadko jest także używany jako środek odstraszający kleszcze.

Należy podkreślić, że olejku eukaliptusowego nie należy pod żadnym pozorem spożywać.

Najlepsze efekty, które może zaoferować olejek z eukaliptusa, osiągnie się przez połączenie jego jednej łyżeczki z wrzącą wodą, której parę będzie się wdychało. Chrapanie uda się wyeliminować również w przypadku potarcia na noc klatki piersiowej lub okolic nosa tym olejkiem.

Cyprys

Liczne badania wykazały, że olejek cyprysowy ma działanie bakteriobójcze i przeciwgrzybiczne. Jest stosowany głównie w leczeniu kaszlu, hemoroidów, brodawek, skaleczeń z infekcjami i trądzku.

Zaleca się jego użycie w połączeniu z innymi olejkami, na przykład olejkiem kokosowym lub olejkiem jojoba. Połączenie obu produktów należy wklepać w skórę.

Inne jego zastosowanie opiera się na skorzystaniu z dyfuzora lub dodaniu kilka kropli do wanny podczas kąpieli.

Najlepszy efekt można uzyskać w czasie wieczornej kąpieli. Dodanie olejku do wody pozwoli oczyścić drogi oddechowe przed snem i pozwoli na zmniejszenie nasilenia chrapania. Taki sam efekt uzyska się przy ustawieniu dyfuzora z olejkiem niedaleko łóżka, który będzie działał również w czasie trwania naszego snu.

Koper włoski

Koper włoski występuje w postaci ziół o pięknych, żółtych kwiatach. Pierwotnie pochodzi z obszarów Morza Śródziemnego, jednak w wyniku szybkiego rozprzestrzeniania się rośliny, w dzisiejszych czasach można znaleźć go praktycznie wszędzie.

Najczęściej stosuje się go w leczeniu problemów trawiennych, zgagi i schorzeń skórnych. Niemniej, jest równie niezawodny w przypadku eliminacji chrapania. Szczególnie korzystne dla zdrowia jest jego użycie w czasie trwania stanów zapalnych w obszarze dróg oddechowych – ma bowiem działanie przeciwzapalne, które pozwoli pozbyć się uciążliwego problemu. Tym samym sprawi, że każda kolejna noc będzie o wiele spokojniejsza. Jest również zalecany osobom, które cierpią na bezdech senny.

Lawenda

Lawenda to jeden z najbardziej popularnych olejków eterycznych. Pochodzi z północnej Afryki i gór w okolicy Morza Śródziemnego.

Olejek lawendowy jest jednak dość toksyczny, dlatego nie zaleca się jego stosowania doustnego. Jeśli jednak jest używany prawidłowo, może przyczynić się do zmniejszenia stanów zapalnych i wielu chorób. Ma właściwości przeciwzapalne i odkażające. Znajduje swoje zastosowanie między innymi w leczeniu lęku, bezsenności, niepokoju, depresji, rozstroju żołądka i infekcji grzybiczych.

Jest także często używany przez osoby, które chcą pozbyć się chrapania. W połączeniu z innymi olejkami i dyfuzorem, użytkujący może uzyskać niesamowite efekty.

Cytryna

Olejek cytrynowy to w rzeczywistości olejek pochodzący ze skórek, a nie z samej cytryny.

Może być wklepywany w skórę lub rozpraszany w powietrzu. Potrafi zmniejszyć dolegliwości występujące podczas wyczerpania, depresji czy różnych infekcji.

Jeśli cierpisz na przeziębienie, olejek eteryczny z cytryn może zdziałać cuda. Należy skorzystać z dyfuzora, który pozwoli na równomierne rozprowadzenie olejku w pomieszczeniu. Olejek z cytryn pozwala rozluźnić mięśnie gardła i oczyścić drogi oddechowe, ze względu na właściwości przeciwutleniające witaminy C.

Olejek eteryczny z cytryny należy do tych, których bezwzględnie nie powinno się spożywać.

Majeranek

Majeranek znajduje swoje korzenie już w mitologii greckiej. Według legendy, Afrodyta wyhodowała roślinę mówiąc, że jej zapach jest oznaką zbliżającego się szczęścia.

Grecka wiara obejmowała również wyrastanie majeranku na grobie – sądzono wtedy, że zmarły znalazł szczęście „po drugiej stronie”.

Herbata z majerankiem pozwoli na pozbycie się uciążliwych dolegliwości podczas przeziębienia. Może być również stosowany w przypadku wielu innych schorzeń, takich jak skurcze żołądka, bóle nerwowe, depresja czy problemy z pęcherzykiem żółciowym.

Według badań, przyjmowanie dwóch kropli olejku eterycznego z majeranku dziennie, w połączeniu z lekami na astmę, pozwoli na eliminację niektórych dolegliwości już po trzech miesiącach!

Mirra

Olejek z mirry pochodzi z żywicy, która ma źródło w korze kolczastego drzewa Commiphora Myrrha. Najczęściej jest stosowany w przypadku przeziębienia, zapalenia oskrzeli i zatorów. Całkiem skutecznie pozbywa się również flegmy.

Wiadomo również o jego pozytywnym działaniu w zakresie rozwoju duchowego. Olejek z Mirry powoduje odseparowanie użytkownika od negatywnych energii.

W celu uzyskania najlepszego efektu, zalecane jest jego użycie tuż przed snem. Pomoże to oczyścić drogi oddechowe i zmniejszyć ryzyko wystąpienia bólu lub chrapania.

Sosna

Olejek sosnowy powstaje z igieł tej rośliny. Najczęściej znajduje swoje zastosowanie w aromaterapii, która pomaga złagodzić nastrój i zmniejsza nasilenie stresu. Oczywiście można go używać również do fizycznych dokuczliwości – łagodzi swędzenie, stany zapalne i objawy astmy.

Olejek z sosny osiąga najwyższą skuteczność w przypadku zastosowania go na dolegliwości dróg oddechowych.

Jest bardzo dobry w eliminacji chrapania, głównie ze względu na jego przeciwzapalne właściwości. Najlepsze efekty będzie można zauważyć w przypadku rozproszenia olejku w pomieszczeniu przed samym snem.

Rozmaryn

Rozmaryn to roślina związana z wieloma innymi ziołami: lawendą, szałwią i bazylią.

Ze względu na jego składniki, olejek z rozmarynu jest zaliczany do najsilniejszych substancji. Omawiane składniki to: alfa pinen, kamfora, 1,8-cyneol, kamfen, limonen i linalol.

W dosłownym tego słowa znaczeniu, jest pełen leczniczych właściwości:

  • przeciwzapalny
  • odkażający
  • środek wykrztuśny
  • rozszerza oskrzela
  • hamuje kaszel
  • przeciwbakteryjny
  • przeciwbólowy

Jeśli zostanie zastosowany w ramach aromaterapii, może być szczególnie pomocny w leczeniu schorzeń dróg oddechowych, a tym samym chrapania.

Mięta zielona

Mięta to zioło o unikalnym kształcie liści. W życiu codziennym często jest parzona jako herbata, która ma liczne właściwości zdrowotne.

Najczęściej jest stosowana w leczeniu problemów trawiennych. Bogata w przeciwutleniacze, może regulować zaburzenia gospodarki hormonalnej lub redukować owłosienie na twarzy u kobiet.

Mięta ma ponadto właściwości przeciwbakteryjne i zwalcza drobnoustroje chorobotwórcze. Dlatego tak często można spotkać ją jako składnik pasty do zębów.

Olejek eteryczny z mięty lub jej płynna postać pomaga zmniejszać nadmiar kwasu w żołądku, dzięki czemu chrapanie znacznie zmniejsza swoje nasilenie, a w końcowym efekcie całkowicie zanika.

Krwawnik pospolity

Angielski odpowiednik polskiej nazwy – yarrow – oznacza w dosłownym znaczeniu „uzdrowiciela”. W starożytnych Chinach roślina krwawnik pospolity uczestniczył w rozwoju duchowym ludzi. Sądzono bowiem, że jego działanie może połączyć niebo i ziemię.

Powszechnie jest stosowany jako lekarstwo na zatkane zatoki, zaparcia, niestrawności, czy liczne schorzenia skóry: trądziku oraz wysypki.

Znajduje swoje zastosowanie również w leczeniu chrapania. Żeby osiągnąć oczekiwany efekt, należy połączyć 5 kropli krwawnika z olejkiem z eukaliptusa, mięty pieprzowej i tymiany na bazie oliwy z oliwek. Otrzymany olej należy wklepać w skórę klatki piersiowej przed snem. Pomoże to złagodzić przekrwienie błony śluzowej nosa i pozwoli dokładnie oczyścić drogi oddechowe.

Cedr

Olejek eteryczny z drzewa cedrowego jest stosowany przede wszystkim w aromaterapii. Pomaga łagodzić podrażnienia, ma liczne właściwości przeciwzapalne. Ponadto, minimalizuje swędzenie i ochrania organizm przed toksycznymi substancjami.

Jego zdolność do zmniejszania stanu zapalnego świetnie sprawdza się przy leczeniu zaburzeń chrapania.

Może być stosowany w eliminacji napadów kaszlu. Zmniejsza ilość nagromadzonej flegmy, a tym samym oczyszcza drogi oddechowe z zanieczyszczeń.

W celu uzyskania oczekiwanych efektów, należy skorzystać z dyfuzora przed snem. Jeszcze lepsze rezultaty można osiągnąć przez połączenie olejku z drzewa cedrowego z lawendą, kadzidłem, cytryną, jaśminem lub rozmarynem.

Goździk

Goździk pochodzi z drzewa goździkowego, które znane jest jako Syzygium Aromatium. Powstaje w wyniku destylacji suszonych pąków kwiatowych, czasami również uzyskuje się go z liści i łodyg.

Olejek goździkowy ma wiele właściwości przynoszących ulgę schorowanemu. Leczy między innymi zaburzenia trawienne, ma działanie przeciwbakteryjne i pomaga złagodzić objawy astmy.

Eliminuje zatory dróg oddechowych, dzięki czemu doskonale sprawdza się przy leczeniu problemów z chrapaniem.

Szałwia

W dzisiejszych czasach szałwia jest głównie wykorzystywana w gotowaniu. Jednak już w średniowieczu odkryto jej działanie lecznicze, które z powodzeniem wykorzystywano.

Do właściwości szałwii należą przede wszystkim: działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Ponadto, potrafi eliminować stany zapalne.

Nie należy pomijać faktu, że szałwia jest stosowana ze skutecznością w leczeniu zaburzeń oddychania w postaci przewlekle występującego chrapania.

Aby zmniejszyć obrzęk gardła, można przed snem regularnie pić herbatę z szałwii. Dodanie miodu dodatkowo spotęguje jej działanie.

Melisa

Melisa znana jest przede wszystkim z jej działania odstraszającego owady. Nie wszyscy jednak wiedzą, że znajduje swoje zastosowanie również w lecznictwie. Redukuje bóle głowy i objawy grypy, infekcji, a także stanów zapalnych.

Oprócz wyżej wymienionych zalet, potrafi także łagodzić i uspokajać nerwy i napięcia.

Doskonale sprawdzi się w połączeniu z dyfuzorem, który skutecznie rozprowadzi olejek w pomieszczeniu. Łącząc go z olejkiem jojoba, można uzyskać doskonały olejek do masażu. Zaleca się stosowanie nie więcej niż 15 kropli w takim wydaniu, ponieważ większe stężenie może doprowadzić do negatywnych powikłań.

Waleriana

Waleriana to przodujący środek w przypadku leczenia zaburzeń snu. Potrafi przeciwdziałać również szkodliwym wpływom lęku, stresu czy depresji.

Ze względu na nieprzyjemny zapach waleriany, warto zmieszać go z innymi olejkami, takimi jak lawendowy i pomarańczowy.

Pomaga w szczególności pozbyć się chrapania i napięć, co sprawia, że sen staje się prawdziwym odpoczynkiem dla organizmu.

Najlepsze olejki eteryczne w walce z chrapaniem

Olejki różnią się w wielu kwestiach. Mimo wszystko, można spośród nich wyłonić te najbardziej skuteczne: olejek z tymianku, olejek z majeranku i olejek z drzewa eukaliptusowego.

Przy prawidłowym zastosowaniu, wszystkie wyżej wymienione olejki zapewniają niewiarygodne efekty.

Zalecane jest mieszanie ze sobą różnych produktów i obserwacja swojego ciała. Metodą prób i błędów można w domowych zaciszu uzyskać własny, najbardziej skuteczny olejek eteryczny, który pozwoli pozbyć się uciążliwych dolegliwości.

Pytania

Poniżej przedstawiamy najczęściej zadawane pytania o działanie olejków eterycznych.

Który olejek będzie najskuteczniejszy w przypadku leczenia bezdechu sennego?

Wszystkie olejki eteryczne, które w swoich właściwościach posiadają działanie przeciwzapalne, są potencjalnym narzędziem do zwalczania bezdechu sennego. Nie należy jednak zapominać o wysokim niebezpieczeństwie, które towarzyszy tej chorobie. W przypadku podejrzenia lub wystąpienia jej objawów, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.

W jaki sposób mogę pozbyć się chrapania?

Eliminacja chrapania to złożony proces. Warto zadbać o zdrowy styl życia, który obejmuje prawidłowe odżywianie, unikanie alkoholu i rzucenie palenia. Olejki eteryczne mogą naturalnie wspomóc podjęte działania, szybciej przynosząc oczekiwane rezultaty.

Czy skuteczność olejków jest widoczna już po pierwszym użyciu?

Przed zastosowaniem olejków należy porządnie zastanowić się nad produktem i swoimi oczekiwaniami wobec niego. Warto skorzystać z zaufanego źródła, z którego olejki z pewnością będą dostarczały swoich leczniczych właściwości. Produkty można zamówić przez Internet lub kupić w sklepie ze zdrową żywnością. W przypadku odpowiedniego zastosowania wybranego olejku eterycznego, istnieje duża szansa, że rezultaty będą widoczne już po pierwszym stosowaniu.

Olejki eteryczne – czy warto kupić?

Olejki eteryczne to prawdziwy ratunek dla osób, które od dawna męczą się z różnymi dolegliwościami, a szczególnie z tymi, które dotyczą działania układu oddechowego.

Olejki eteryczne są stosowane od tysięcy lat w leczeniu różnych dolegliwości. Powstają one w wyniku ekstrakcji naturalnych substancji chemicznych z niektórych roślin. Te związki chemiczne nadają roślinom ich zapachy i smaki, więc wydobycie ich z roślin jest jak uchwycenie ich esencji.

Prawdziwe olejki eteryczne ekstrahuje się naturalnie, albo przez parowanie lub rozgniatanie różnych części rośliny. Olejki eteryczne są często wykonane z kory drzewa, korzeni, kwiatów, liści i ziół.

Aromaterapia wykorzystuje olejki eteryczne do poprawy zdrowia fizycznego, psychicznego lub duchowego. W aromaterapii, olejki eteryczne są zazwyczaj wdychane lub rozcieńczane i stosowane do pielęgnacji skóry. Nie należy ich spożywać.

Badania kliniczne wykazały, że olejki eteryczne mogą zmniejszać nudności i niepokój u osób z chorobą nowotworową. Inne badania wskazało na działanie antybakteryjne stosowanych miejscowo olejków eterycznych.

Olejki eteryczne do leczenia bezdechu sennego

Bezdech senny jest poważnym schorzeniem, które powoduje, że podczas snu oddychanie jest wstrzymywane przez co najmniej 10 sekund. Zwykle dzieje się to tak szybko, że ciężko to zauważyć, ale w trakcie jednej godziny snu może dojść aż do 30 chwil bezdechu.

Najczęstszy typ bezdechu sennego,obturacyjny bezdech senny, występuje wtedy, gdy mięśnie w gardle za bardzo się rozluźniają. Kiedy tak się dzieje, drogi oddechowe zwężają się i nie można złapać właściwego oddechu.

Mniej pospolity rodzaj to centralny bezdech senny. Ma on miejsce, gdy mózg ma problem z wysłaniem sygnału do mięśni odpowiedzialnych za oddychanie.

Częste objawy bezdechu sennego obejmują: głośne chrapanie, przypadki wstrzymania oddechu zaobserwowane przez partnera w czasie snu, nagłe budzenie się w wyniku braku tchu i chrapania, nadmierna senność po przespaniu całej nocy, kłopoty ze snem.

Bezdech senny jest spowodowany niedrożnością dróg oddechowych lub problemami neurologicznymi. Olejki eteryczne najprawdopodobniej nie przyczynią się do rozwiązania tych problemów, jednak zmiany w stylu życia, takie jak rzucenie palenia czy utrata wagi, mogą spowodować dużą różnicę.

Jak stosować olejki eteryczne w walce z chrapaniem

Istnieje kilka sposobów na wykorzystanie olejków eterycznych służących ograniczaniu chrapania:

  • rozproszenie w powietrzu i wdychanie
  • dodanie rozcieńczonego olej do gorącej kąpieli
  • dodanie kilku kropli oleju do filiżanki wody i płukanie gardła przez 30-60 sekund
  • zmieszanie olejku eterycznego z innym, takim jak kokosowy lub oliwa z oliwek i wmasowywanie go w skórę
  • wsmarowanie kilku kropli rozcieńczonego olejku eterycznego w stopy
  • inhalacja górnych dróg oddechowych

Zalecenia

Olejki eteryczne powinny być zawsze rozcieńczane w innym olejku. Typowa proporcja to 4 do 6 kropli na około 30 gram innych olejków, np. z migdałów lub kokosowego.

Należy zawsze czytać etykiety opakowaniach olejków eterycznych i postępować zgodnie z ich wskazówkami. Olejki eteryczne należy przechowywać z dala od oczu.

Niektóre olejki eteryczne są toksyczne. Nie należy ich połykać.

Osoby przyjmujące leki lub cierpiące na istniejące wcześniej schorzenia, przed użyciem olejków eterycznych, powinny skonsultować się z lekarzem.

Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli uważasz, że ty lub twój partner macie bezdech senny, umówcie się na wizytę u lekarza. Bezdech senny jest poważną chorobą, która może zwiększyć ryzyko wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi, chorób serca i cukrzycy.

Jeśli Twoje chrapanie stało się poważne i zakłóca Ci życie, udaj się do lekarza. Może on przeprowadzić badania diagnostyczne, które pomogą określić, co jest przyczyną problemów.

Podsumowanie

Chrapanie może być poważnym problemem, który uniemożliwia tobie i twojemu partnerowi dobry sen. Olejki eteryczne mogą pomóc zmniejszyć objawy i ułatwić zdrowy sen.

Jeśli masz ciągłe problemy z zasypianiem lub chrapaniem, skontaktuj się z lekarzem. Pomoże Ci on określić, czy olejki eteryczne lub inne rozwiązania są dla Ciebie odpowiednie.

 

Add Comment