Opaska przeciw chrapaniu SL 40 Beurer – Opinie, Recenzja, Czy jest skuteczna?

Niebezpieczne chrapanie i jego konsekwencje

Na dolegliwość chrapania cierpi co 10 człowiek. Jest ono nieprzyjemne w odbiorze, potrafi obudzić domowników, a nawet samą śpiącą osobę, spędzając sen z powiek. Jednak najpoważniejsze konsekwencje chrapania związanie z uszczerbkiem na zdrowiu, do którego to schorzenie w konsekwencji prowadzi. Jest to przyczyną powstawania wielu eksperymentalnych rozwiązań, których zadaniem jest terapia lub zmniejszenie objawów chrapania.

Jakie niebezpieczeństwo wiąże się z chrapaniem?

Chrapanie może doprowadzić do:

-obturacyjnego bezdechu sennego
-zaburzeń snu
-zwiększenia ryzyka wystąpienia zawału serca
-podwyższenia możliwości wystąpienia udaru mózgu
-nasilenia istniejących chorób układu sercowo – naczyniowego (choroba niedokrwienna mięśnia sercowego, arytmia, nadciśnienie tętnicze)
-cukrzycy typu II
-miażdżycy naczyń krwionośnych

Najłagodniejsze lekarstwo na chrapanie – zmiana pozycji do spania

Chrapanie staje się najbardziej intensywnie w momencie leżenia na plecach. Jest to wynik grawitacyjnego opadania podniebienia miękkiego na język, czego wynikiem jest zatkanie dróg oddechowych. Tym samym skutkuje spanie na wysoko położonej poduszce, poprzez zgięcie szyi. Aby w najłagodniejszy sposób zapobiec chrapaniu, należy spać na płaskiej poduszce, a także starać się zasypiać w pozycji bocznej lub na brzuchu.

Czy opaska przeciw chrapaniu SL 40 firmy Beurer jest dobrym rozwiązaniem?

SL 40 firmy Beurer

Zasada działania opaski przeciw chrapaniu firmy Beurer

Producent opaski przeciw chrapaniu skupił się na chrapaniu wynikającym z nieprawidłowej pozycji w trakcie snu. Składa się ona z pasa o regulowanej długości zakładanego na klatkę piersiową oraz elektrostymulatora. Urządzenie to wykrywa w trakcie snu zmianę pozycji do ułożenia się na wznak. W takiej sytuacji wysyła szereg impulsów elektrycznych, które mają na celu zniechęcić śpiącą osobę do leżenia w ten sposób.

Czy opaska przeciw chrapaniu działa?

Opaska ma na celu jedynie kontrolę pozycji w trakcie snu. Jest to zabezpieczenie jedynie przed pogłębionym chrapaniem, ponieważ wiele osób chrapie również w innych pozycjach.

Zwężenie dróg oddechowych ma miejsce również przy występującym katarze, zapaleniu zatok, obecności śliny w krtani (co ma miejsce u palaczy) oraz u osób o zmniejszonym napięciu mięśni gardła, a także otyłych.

Takie osoby mogą liczyć jedynie na efekt wspomagający opaski, jednak nie na całkowitą terapię schorzenia.

Opinie dotyczące opaski przeciw chrapaniu

Osoby korzystające z opaski przeciw chrapaniu potwierdzają faktyczną niechęć do spędzania snu z pozycji leżącej. Spełnia ona więc swoje założenia. Jednak wymieniane są minusy korzystania z tego urządzenia w postaci uczucia ucisku w trakcie snu, przebudzeń następujących po wywołanych impulsach, a także konieczność prania opaski oraz jej ładowania co drugą lub trzecią noc.

Jeżeli pas nie działa na moje chrapanie – co mogę zrobić

Istnieje szereg innych środków wspomagających spokojny sen, które zmniejszają ryzyko chrapania, a tym samym wystąpienia jego konsekwencji.

Do tych metod należą:

  • środki farmakologiczne w postaci tabletek i sprayów na chrapanie
  • wkładki doustne
  • rozszerzacze do nosa
  • operacje przegrody nosowej
  • terapie hormonalne progesteronem w przypadku kobiet po okresie przekwitania

Naturalne metody, które likwidują przyczynę chrapania

Leki na chrapanie bez recepty

Zdecydowanie najszybszy efekt w zaprzestaniu chrapania można osiągnąć poprzez stosowanie środków farmakologicznych. Są one dostępne bez recepty, można kupić je zarówno w aptece, jak i w sklepach internetowych. Występują w postaci sprayu oraz tabletek na chrapanie. Działają na zasadzie zwiększenia napięcia mięśni gardła oraz podniebienia miękkiego.

Zobacz: Preparaty na chrapanie – Porówanie Maj 2020. Tabletki, krople, spraye i aerosole

Napięte mięśnie nie opadają i nie zatykają przewodów oddechowych, pozwalając na swobodny przepływ powietrza do płuc, nawet w pozycji leżącej na plecach, a także u osób, których przyczyny chrapania leżą w nieprawidłowej fizjonomii górnych dróg oddechowych i cierpiących na chroniczny nieżyt nosa.

Odchudzanie

Stracenie zbędnych kilogramów pozwoli na utratę tkanki tłuszczowej z okolic szyi oraz podgardla, która to naciska na drogi oddechowe podczas spania, szczególnie w pozycji na plecach.

Rzucenie palenia

Osoby, które palą tytoń, często posiadają ślinę w krtani oraz tchawicy. Jest ona gęsta oraz zmniejsza średnicę światła dróg oddechowych, którą powietrze mogłoby dostać się do płuc.

Rezygnacja z alkoholu

Alkohol działa relaksacyjnie nie tylko w kwestii psychicznej. Rozluźnia również mięśnie, a więc zmniejsza ich napięcie. Odnosi się to również do mięśni gardła oraz podniebienia miękkiego, które po spożyciu alkoholu wykazują większe ryzyko zatkania dróg oddechowych.

Zaprzestanie korzystania z tabletek nasennych

Tabletki nasenne również wpływają na napięcie mięśni. Po ich spożyciu mięśnie stają się bardziej rozluźnione, a podniebienie miękkie opada na język.

Leczenie objawów przeziębienia jak ból zatok i katar

Rozpoczynający się proces przeziębienia objawia się katarem oraz bólem zatok spowodowanym ich zapaleniem nieżytowym. Są one wtedy zatkane i zmniejszają dopływ tlenu do organizmu. Skutkiem leczenia kataru, będzie udrożnienie górnych dróg oddechowych, co pozwoli na wykonywanie prawidłowych wdechów w trakcie snu poprzez nos, a nie usta.

Naturalne metody działają pozytywnie nie tylko w odniesieniu do chrapania, ale także generalnego samopoczucia. Sposoby te jednak są bardzo czasochłonne i wymagają czasem nawet wieloletnich poświęceń. Chrapanie wiąże się z poważnymi konsekwencjami, dlatego czasem nie warto zwlekać z jego leczeniem.

Co może zrobić rodzina osoby chrapiącej?

Chrapanie występuje szczególnie w fazie snu głębokiego, oznacza to, że często nie musi doskwierać samej osobie cierpiącej na to schorzenie. Na chrapanie swoich bliskich narzekają często inni członkowie rodziny oraz partnerzy. Może to doprowadzić do błędnego koła, w którym domownik sięga po tabletki nasenne, a tym samym zwiększa ryzyko wystąpienie chrapania u samego siebie. Chrapanie jest tak naprawdę problemem całej rodziny, dlatego ważne, aby porozmawiać o tych niedogodnościach i wspólnie podjąć decyzję o metodzie terapii.

Add Comment