Operacyjne leczenie chrapania. Czy warto? Które zabiegi są bezpieczne i skuteczne

Chrapanie –  zdrowy nawyk czy objaw choroby?

Długotrwałe chrapanie to częsta przyczyna bezsenności pozostałych domowników. Warto zapoznać się z następstwami tej przypadłości, głównie ze względu na nasze zdrowie. Przyczyną chrapania jest wibrowanie tkanek w gardle, które podczas snu powinny być rozluźnione.

Do czynników sprzyjających chrapaniu zalicza się:

  • nadmiar masy ciała
  • płeć męską
  • wąskie drogi oddechowe
  • spożywanie alkoholu
  • problemy zdrowotne w obrębie nosa
  • genetyczne uwarunkowania

Chrapanie, o ile nie przeszkadza partnerowi lub rodzinie, nie jest zazwyczaj powodem do zmartwień. Nie należy jednak go lekceważyć, ponieważ może być objawem bezdechu sennego. Jest to choroba polegająca na występowaniu podczas snu epizodów zatrzymania oddychania, które mają bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie.

Wyróżnia się różne rodzaje tej dolegliwości. Najpoważniejszą z nich jest obturacyjny bezdech senny, który powstaje na skutek nadmiernego rozluźnienia mięśni w tylnej części gardła. Tkanka blokuje tym samym drogi oddechowe, a w rezultacie zmniejsza przepływ powietrza podczas oddychania.

Powstająca blokada może doprowadzić do schorzeń jamy ustnej, gardła, nosa i znajdujących się w okolicy nerwów. Innym skutkiem chrapania i bezdechu sennego jest powiększenie języka, który często podczas snu zasłania drogi oddechowe, co dodatkowo potęguje wszystkie powikłania.

W celu zredukowania objawów chrapania zaleca się spróbowanie metod naturalnych, jednak nie we wszystkich przypadkach możliwe jest pomoc domowymi sposobami. Gdy inne terapie nie dają oczekiwanego efektu, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.

Operacyjne leczenie bezdechu sennego i chrapania

Zabieg chirurgiczny to czasami jedyna możliwość pozbycia się uciążliwego chrapania. Poniżej przedstawione zostały niektóre operacje, które są rekomendowane przez lekarzy:

Procedura Pillar (implant podniebienny)

Procedrua Pillar to zabieg, który jest stosowany najczęściej przy objawach bezdechu sennego o małym nasileniu. Polega na chirurgicznym wszczepianiu poliestrowych pręcików w podniebienie jamy ustnej.

Każdy z używanych implantów mierzy około 18 milimetrów długości i posiada 1,5 milimetra średnicy. Podczas gojenia się tkanek obszar, na którym była wykonywana operacja, sztywnieje. Ułatwia to zachowanie odpowiedniej struktury gardła podczas oddychania w trakcie snu i zapobiega powstawaniu wibracji, a tym samym chrapaniu.

Uwulopalatofaryngoplastyka (UPPP)

UPPP to zabieg polegający na usunięciu niektórych tkanek z tylnych i górnych części gardła, podczas miejscowego znieczulenia. Obejmuje także języczek podniebienny oraz samo podniebienie.

Operacja skutkuje utrzymaniem drożności dróg oddechowych podczas snu, a w rezultacie ułatwieniem oddychania. Jest to jednak rzadko wykonywany zabieg, ponieważ istnieje wysokie ryzyko wystąpienia negatywnych powikłań. Należą do nich  trudności w połykaniu, zmiany głosu lub trwałe uczucie dyskomfortu w gardle.

Istnieją różne odgałęzienia operacji UPPP, w zależności od rodzaju energii, wykorzystywanej do usunięcia wybranych tkanek gardła. Ablacja o częstotliwości radiowej występuje w przypadku działania energii RF. Natomiast uwulopalatoplastyka wspomagana laserem odbywa się przy udziale światła laserowego.

Uvulopalatopharyngoplastyka przy zastosowaniu lasera jest metodą mniej inwazyjną niż standardowa plastyka gardła. Może być przeprowadzana ogólnie albo miejscowo. LUAP to zabieg, który ma na celu poszerzyć środkową cześć gardła, przez laserowe zmniejszenie podniebienia miękkiego i języczka. Tego typu ingerencja chirurgiczna jest polecana dla osób borykających się problemami z oddychaniem i chrapaniem, spowodowanymi specyficznymi uwarunkowaniami anatomicznymi.

Przemieszczenie masywu kostnego żuchwy i szczęki (MMA)

MMA to operacja, która polega na chirurgicznym przesunięciu szczęki i żuchwy do przodu, co powoduje lepsze udrożnienie dróg oddechowych. Zmniejsza to znacznie ryzyko chrapania podczas snu.

Wiele osób poddawanych tej operacji posiada wrodzoną lub nabytą deformację czaszki, która jest przyczyną utrudnionego oddychania.

Stymulacja nerwu podjęzykowego

Zabieg polega na pobudzeniu nerwu kontrolującego mięśnie górnych dróg oddechowych, co przyczyni się do znacznej redukcji chrapania. Nerw podjęzykowy, inaczej nerw hipoglikalny, może być stymulowany przez chirurgicznie wszczepiony przyrząd. Jego aktywacja następuje w trakcie snu, w przypadku wystąpienia trudności w oddychaniu.

Septoplastyka i korekta małżowin nosowych

Przyczyną chrapania lub obturacyjnego bezdechu sennego może stać się również deformacja budowy nosa. W takiej sytuacji pacjentowi najczęściej zaleca się zabieg septoplastyki lub poddanie się korekcji małżowin nosowych.

Septoplastyka to operacja polegająca na wyprostowaniu tkanek i kości, znajdujących się w środkowej części nosa. Redukcja małżowin nosowych usuwa wszelkie przerosty i polipy, które wystąpiły w obszarze niepożądanym i blokują drożność dróg oddechowych.

Zdarza się, że obie wyżej wymienione operacje wykonywane są w tym samym czasie. Ich skutkiem jest pozbycie się chrapania, które swoją przyczynę miało w niewłaściwej budowie anatomicznej nosa.

Osteotomia żuchwowa z przesunięciem bródkowo-językowym

Jak sama nazwa wskazuje, operacja polega na przesunięciu języka przyczepionego do żuchwy do przodu. Powoduje to lepsze ujędrnienie języka, a w rezultacie minimalizuje ryzyko jego zbytniego rozluźnienia i zablokowania dróg oddechowych podczas snu.

Praca chirurga polega na wycięciu kawałka kości dolnej szczęki w miejscu przyczepu języka. Przesunięcie jej do przodu i zastosowanie małej płytki lub śrubki mocującej umożliwia utrzymanie kości w miejscu.

Podwieszenie kości gnykowej

Podczas zabiegu następuje przesunięcie podstawy języka i nagłośni do przodu. Pomaga to na szersze otworzenie dróg oddechowych, w przypadku, gdy przyczyna jest zlokalizowana głębiej.

W trakcie operacji chirurg oddziela kilka ścięgien i niektóre mięśnie, które powodują nieprawidłowe ułożenie pozostałych tkanek. Następnie łączy ze sobą kość gnykową i chrząstkę tarczowatą, w której kierunku została ona przesunięta. Mimo ingerencyjnego charakteru tego zabiegu, nie wpływa on na barwę głosu.

Redukcja nasady języka

Operacja redukcji nasady języka powoduje zmniejszenie jego objętości, które ma na celu złagodzenie tendencji do zapadania się podczas snu. Ogólny mechanizm zabiegu opiera się na usunięciu części tylnej i środkowej języka, może natomiast zostać połączony z wycięciem migdałków i częściowym zmniejszeniem nagłośni.

Snoreplastyka iniekcyjna

W tym przypadku również zmniejszane jest podniebienie miękkie, ale do jego usunięcia wykorzystuje się substancję chemiczną. Wstrzykiwana jest tkankę, by ją rozbić i zmniejszyć jej rozmiar. Jest to najmniej inwazyjny zabieg lekarski powstrzymujący chrapanie.

Chirurgiczne usuwanie chrapania – skutki uboczne

W zależności od rodzaju wykonywanej operacji, skutki uboczne mogą się różnić. Wyróżnia się jednak typowe powikłania, które się pokrywają i są charakterystyczne dla wielu zabiegów:

  • ból gardła
  • infekcja
  • uczucie fizycznego dyskomfortu w gardle

Większość skutków ubocznych zanika po upływie kilku tygodni. Mimo to, niektóre dolegliwości mogą przeszkadzać przez dłuższy okres czasu. Do długotrwałych skutków ubocznych zalicza się:

  • suchość w gardle, nosie i ustach
  • wystąpienie chrapania
  • dyskomfort fizyczny
  • problemy z oddychaniem
  • zmiana barwy głosu

W przypadku wystąpienia gorączki lub silnego bólu w krótkim okresie czasu od wykonania operacji, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. Są to oznaki rozwijania się infekcji, która nieleczona może mieć bardzo poważne skutki.

Chirurgiczne sposoby leczenia – czy warto?

Operacja usuwania objawów choroby jest stosowana jako ostateczność, kiedy stan pacjenta nie wykazuje poprawy w przypadku stosowania domowych metod. Każda operacja powinna zostać dopasowana indywidualnie do pacjenta, przy czym trzeba mieć na uwadze wystąpienie skutków ubocznych. Jedynie konsultacja lekarska pomoże na odpowiedni dobór zabiegu i zmniejszy ryzyko wystąpienia negatywnych powikłań.

Add Comment