Plastry i klipsy do nosa. Czy powstrzymają chrapanie?

Chrapanie utrudnia życie nie tylko tym, których dolegliwością jest, ale również ich partnerów, rodzinę czy współlokatorów. Jest to zaburzenie, które może skutkować zmęczeniem o poranku, nawet mimo kilku, konkretnych godzin snu. Jak sobie z tym poradzić i przestać chrapać? Czy jest jakaś jedna skuteczna metoda? W tym artykule przyjrzymy się bliżej powodom, przez które chrapiemy, oraz możliwościom eliminowania tego problemu.

Co sprawia, że podczas snu wydajemy ten nieprzyjemny dźwięk?

Gdy śpimy, mięśnie podniebienia, języka i gardła się rozluźniają, zmniejszając dostępną dla powietrza przestrzeń. Skutkiem tego jest zbyt mała ilość tlenu, przedostająca się przez drogi oddechowe. Przepływające przez zwężony kanał gardła powietrze, powoduje drgania na jego ścianach. To właśnie te drgania wytwarzają irytujący dźwięk chrapania. Im mniejsza ilość tlenu przedostaje się przez gardło, tym głośniejsze i bardziej natarczywe jest wydawanie dźwięków podczas snu. Badania wykazały, że chrapiąca osoba jest w stanie emitować dźwięk o poziomie 90 decybeli, a to znacznie utrudnia spokojną noc osobom w pobliżu.

Gdzie leży przyczyna chrapania? Czy da się jej pozbyć raz na zawsze?

Wśród przyczyn chrapania możemy wyróżnić dwie główne- te spowodowane anatomicznymi nieprawidłowościami oraz te, związane ze stanem gardła oraz pozycją spania.

1) anatomiczne nieprawidłowości – plusem tych przyczyn jest fakt, iż po przebyciu odpowiedniego zabiegu czy operacji istnieje wysoka szansa na całkowite pozbycie się chrapania. Do przyczyn anatomicznych zaliczyć możemy nieprawidłową budowę dróg oddechowych (krzywa przegroda nosowa- bardzo częsta przyczyna niedrożności nosa), przerost migdałków, polipy czy chore zatoki.

2) czynniki indywidualne – są to doraźne problemy, które można wyeliminować za pomocą odpowiednich leków, urządzeń czy choćby dzięki dobraniu odpowiedniej pozycji spania. Stany zapalne, obrzęki, zgromadzenie się wydzieliny, wysuszenie śluzówki- na te dolegliwości możemy zastosować różne rozwiązania, a eliminacja chociaż jednego z nich, zdecydowanie zmniejszy chrapanie. Czasem wystarczy zmienić pozycję snu, skorzystać z kropli do nosa czy zapewnić dobrą pozycję dla głowy dzięki specjalistycznej poduszce ortopedycznej.

 

Klipsy, wkładki i plastry- czy skutecznie pomogą w walce z chrapaniem? Jak działają?

Na rynku dostępnych jest wiele przeróżnych sposobów, które działają przeciw chrapaniu. Różnica polega na metodzie aplikacji, cenie i przede wszystkim skuteczności. Oprócz poduszek przeciw chrapaniu, których opis znajdziecie w innym artykule, czy  preparatów przeciw chrapaniu (opis i ranking dostępne w na stronie) popularne i wymagające naprawdę niewielkiego nakładu finansowego są gadżety takie jak klipsy, wkładki i plastry.

 

Jak działają klipsy i wkładki? Czym się różnią?

Klipsy i wkładki to niewielkie urządzenia, które zakłada się na nos. Ich zadaniem jest poszerzenie nozdrzy, co usprawnia przepływ powietrza do gardła i udrożnia nos. Kiedy nos nie jest zatkany, przestajemy oddychać przez usta, a to pozwala na zwiększenie przestrzeni między gardłem i językiem. Udrożnienie dróg oddechowych zwiększa przepływ powietrza przez drogi oddechowe i zapobiega drganiom ścian gardła, co przekłada się na zmniejszenie lub zniwelowanie chrapania.
Brak chrapania podczas snu korzystnie wpływa na samopoczucie podczas dnia, a sen daje organizmowi należyty odpoczynek i dotlenienie. Dotlenione organy i komórki w ciele lepiej funkcjonują i pracują wydajniej, tym samym dając więcej energii.

Klipsy, to plastikowe zaciski z wypustkami na końcach, które stymulują punkty nerwowe w nosie. To właśnie ta stymulacja daje uczucie udrożnienia nosa.

Wkładki, nazywane antychrapaczami, są nie tylko dyskretniejsze, ale mają większą szansę na redukcję chrapania. Poszerzają otwory nosowe (nozdrza), zwiększając ilość transportowanego powietrza. Dodatkowym plusem wkładek jest fakt, że dostępne w sprzedaży są modele, które dopasowują się do kształtu nosa- zatem obojętnie czy masz duży, mały czy może zadarty nos, antychrapacz zawsze będzie dobrze pasował. Ich barwa w znacznej większości jest przezroczysta, a to gwarantuje ich słabą widoczność.

 

Wygoda i bezpieczeństwo- jak sprawdzą się klipsy i wkładki?

Wykonane są z bezpiecznych materiałów, te wyższej jakości posiadają medyczne certyfikaty, zatem ich bezpieczeństwo jest pewne. Są one zakładane na nos, nie ingerują poważnie w organizm, dlatego też są w pełni bezpieczne.

Jeśli chodzi o komfort, z własnego doświadczenia zdecydowanie oceniam go na niski. Klipsy i wkładki, szczególnie na początku powodują dyskomfort i uczucie „pełnego nosa”, czy też ucisku. Dla niektórych osób jest to na tyle uciążliwe, że nie są w stanie przebrnąć choćby kilku dni, żeby się do nich przyzwyczaić.

Przeciwwskazania do stosowania

Klipsy i wkładki nie pomogą, jeżeli przyczyną chrapania są dysfunkcje gardła- obrzęki, nadmiar wydzieliny, suchość. Na te symptomy zdecydowanie lepiej sprawdzą się naturalne preparaty

Przeciwwskazaniem do stosowania są delikatne naczynka nosa i częste krwotoki – stosowanie klipsów, może je nasilić.

Zalety i wady klipsów i wkładek nosowych

Zalety

 • Niska cena (kilka złotych)
 • Duża dostępność
 • natychmiastowe działanie (jeśli przyczyną jest niedrożność nosa)
 • mały rozmiar (dobre na podróż)

Wady

 • duży dyskomfort
 • brak efektów, kiedy przyczynę chrapania stanowią dolegliwości gardłowe
 • widoczność (szczególnie klipsów), co może być problemem, jeżeli chcemy z nich skorzystać podczas wyjazdu pracowniczego itp.
 • doraźne działanie (po zdjęciu klipsa/wkładki chrapanie powraca)

Podsumowując, jeżeli mamy zdecydować się na którąś opcję, lepiej wybrać wkładki niż klipsy, jednak działanie obu nie jest 100% i redukuje tylko jedną z przyczyn chrapania, jaką jest zatkany nos. Produkt ten nie pomaga kompleksowo, tak jak np. preparaty przeciw chrapaniu.

 

Czy plasrty na chrapanie są dobrym rozwiązaniem? Jak działają?

Plastry są inną doraźną metodą zmniejszenia natężenia chrapania. Są one ogólnie dostępne i niedrogie. Należą one do nieinwazyjnych rozwiązań, które nie wymagają dużego zaangażowania w zaaplikowaniu.

Działanie plastrów

Plastry należy nakleić na oczyszczoną skórę nosa w poprzek, delikatnie dociskając boki plastra, tak aby przylegał. Ich działanie polega na udrożnieniu nosa, poprzez poszerzenie przewodów nosowych.

Plastry są w stanie zniwelować chrapanie, jeżeli jego przyczyną są nieudrożnione kanały nosowe, jak na przykład podczas anginy, przeziębienia czy alergii. Nie sprawdzą się one natomiast jako remedium na chrapanie, jeśli powoduje je obrzęk gardła czy nadmiar wydzieliny na jego ścianach.

Niedrożność nosa to jedna z wielu, różnych przyczyn, które mogą powodować chrapanie. W tym wypadku, leczenie wyłącznie jednej przyczyny, może nie dać wystarczającego efektu i drogi oddechowe nie będą wystarczająco udrożnione, aby nie powodować drgań gardła, które odczuwane są jako nieprzyjemne dźwięki wydawane przez śpiącą osobę.

W przypadku, kiedy mimo skorzystania z plastrów chrapanie nie ustąpiło, warto skorzystać z innych metod, np. preparatów przeciw chrapaniu czy poduszek ze specjalistycznymi profilowaniami, które działają kompleksowo, na więcej niż jeden czynnik.

Zalety vs wady plastrów

Plastry nie są działają na wiele obszarów, jednak mają kilka zalet, dzięki którym warto wziąć je pod uwagę jako jedna z metod walki z chrapaniem.

 

Zalety i wady plastrów nosowych na chrapanie

Zalety

 • ogólnie dostępne (do kupienia w zdecydowanej większości aptek)
 • niska cena
 • prosta metoda aplikacji
 • niewielki rozmiar (zmieszczą się choćby w portfelu)

Wady

 • jednorazowego użytku
 • widoczne po aplikowaniu
 • eliminują jedynie jeden z czynników powodujących chrapanie

Plastry spełniają swoją funkcję udrożnienia nosa, zatem jeżeli chrapiesz z powodu zatkanego nosa, plastry mogą zmniejszyć ilość wydawanych dźwięków podczas snu. Jeżeli cierpisz na nadmiar wydzieliny na ścianach gardła, przesuszenie śluzówki lub ogólny obrzęk gardła plastry nie przyniosą ulgi. Jeżeli plaster nie zniweluje chrapania, to jest to dobre rozwiązanie, aby udrożnić nos podczas przeziębienia, czy też podczas aktywności fizycznej- wówczas pomaga dotlenić organizm i ułatwia oddychanie.

Plastry spełniają swoją funkcję udrożnienia nosa, zatem jeżeli chrapiesz z powodu zatkanego nosa, plastry mogą zmniejszyć ilość wydawanych dźwięków podczas snu. Jeżeli cierpisz na nadmiar wydzieliny na ścianach gardła, przesuszenie śluzówki lub ogólny obrzęk gardła plastry nie przyniosą ulgi. Jeżeli plaster nie zniweluje chrapania, to jest to dobre rozwiązanie, aby udrożnić nos podczas przeziębienia, czy też podczas aktywności fizycznej- wówczas pomaga dotlenić organizm i ułatwia oddychanie.

 

Podsumowanie działania klipsów i plastrów

Produkty te sprawdzą się w zwalczaniu chrapania, jeżeli jego przyczyną jest niedrożność nosa. Skutecznie pomagają rozszerzyć kanały nozdrzy, co pozwala na lepszy transport powietrza do dróg oddechowych, jednocześnie zmniejszając drgania ścian gardła, które odpowiadają za wydawanie uciążliwych dźwięków podczas snu.

Zarówno klipsy czy wkładki jak i plastry spełniają swoją rolę, jednak nie działają kompleksowo. Ponadto ich działanie jest doraźne, działają wyłącznie, kiedy są zaaplikowane, dlatego w wymagają nieprzerywalnego stosowania.

Jakie czynniki wpływają na zwiększenie ryzyka wystąpienia chrapania?

Chrapanie może doskwierać ludziom w każdym wieku i w każdym stanie, jednak są pewne wytyczne, które powodują częstsze występowanie tej przykrej dolegliwości, a należą do nich między innymi;

płeć – mężczyźni stanowią około 60% wszystkich chrapiących. Wynika to z budowy ich krtani, która zmniejsza dopływ powietrza

wiek – mięśnie z upływem lat wiotczeją, a poziom kolagenu decydujący o elastyczności ulega zmniejszeniu- to wpływa na silniejsze drgania podniebienia podczas nabierania powietrza

ułożenie ciała – chrapanie w zdecydowanie większej części zauważane jest u osób, które śpią na plecach. Język opada wówczas na dół, co znacznie zmniejsza przepływ powietrza przez drogi oddechowe

nadwaga – osoby z dodatkowymi kilogramami częściej chrapią, z powodu zebranej  tkanki tłuszczowej wokół szyi- uciska ona gardło i wpływa na ilość przepływu tlenu

używki i niektóre leki – alkohol i niektóre leki nasenne, rozluźniają całe ciało,w  tym tkanki gardła, natomiast papierosy powodują obrzęki gardła,oraz zwiększają gromadzenie się gęstej wydzielina na ścianach gardła

przeziębienie, alergie, katar – podczas przeziębienia zwiększone jest ryzyko wystąpienia chrapania. Związane jest to z niedrożnymi drogami (zatkany nos), czy zgromadzeniem się dużej ilości wydzieliny na gardle oraz opuchnięte wnętrze jamy ustnej- wszystko to zmniejsza ilość powietrza, które przepływa do płuc

Add Comment