Poduszki przeciw chrapaniu – opinie i recenzje

Czy pomimo kilku, konkretnych godzin snu budzisz się bez siły by wstać i z radością powitać nowy dzień? Czujesz zmęczenie, rozdrażnienie, Twoje usta są spierzchnięte, a w gardle panuje susza? Partnerka/partner nie mają humoru, ponieważ pół nocy spędzili na upominaniu Cię o głośne chrapanie? Jeżeli masz dość nocnego chrapania i jego skutków za dnia, jesteś w dobrym miejscu, by zaleźć rozwiązanie. Zapraszam Cię do przeczytania tego artykułu i zapoznania się ze sposobami na pozbycie się tej przykrej dolegliwości.

Dlaczego chrapiemy ?

Kiedy śpimy całe nasze ciało i jego mięśnie się rozluźniają, łącznie z mięśniami gardła- wówczas cieśń gardła się zwęża. Zwężone ściany w naszym gardle, przepuszczając powietrze, zaczynają drgać i to właśnie te drgania są przyczyną chrapania. Dźwięki są wytwarzane, kiedy u śpiącej osoby tor przepływu tlenu jest zaburzony, w tym wypadku zwężoną cieśnią.

Leczenie chrapania polega na zredukowaniu blokady kanałów oddechowych. 

Chrapanie nie jest klasyfikowane jako choroba ani zagrożenie dla zdrowia, a jedynie jako dolegliwość. Niestety chrapnie  może być również objawem zaburzenia oddychania, w tym bezdechów nocnych. Nie należy zatem ignorować chrapania i warto je wyeliminować, gdyż nie jest to tylko i wyłącznie zakłócanie snu naszych bliskich.

Poduszki przeciwko chrapaniu

Jak działa poduszka?

Ustawia głowę w pozycji, która zwiększa odległość między gardłem, a językiem, co poprawia drożność dróg oddechowych i niweluje drgania ścian gardła, a tym samym chrapanie.

Modeli na rynku jest co najmniej kilkanaście, a znalezienie tej jednej, idealnej nie jest takie proste, dlatego przygotowałam dla was recenzje 3 różnych, ortopedycznych poduszek z medycznym certyfikatem potwierdzającym pozytywny wpływ na ograniczenie lub całkowite zniwelowanie chrapania.

Są to poduszki z różnej półki cenowej, o różnym wykonaniu, profilu czy choćby przeznaczone do innej pozycji spania.

Artykuł ten jest obiektywną opinią, niesponsorowaną przez żądną z marek. To jaki model poduszki przeciw chrapaniu wybierzesz zależy wyłącznie od Ciebie – od Twoich potrzeb, preferencji oraz budżetu, który możesz na nią przeznaczyć.

Aby szybciej i łatwiej zróżnicować poszczególne poduszki, pogrubioną czcionką zaznaczone zostały unikalne cechy produktu, które różnią się między sobą, dotyczyć to będzie między innymi ceny, poziomu twardości czy materiału. To są wartości na podstawie których można ocenić, która poduszka bardziej przypadnie Ci do gustu, ponieważ z założenia każda ma pomóc w zredukowaniu chrapania.

Poduszka Silent Night

Poduszka w przystępnej cenie, najtańsza w tym zestawieniu, co z pewnością dla wielu jest plusem. Jej koszt to od 80zł-130 zł. Mimo swojej stosunkowo niskiej ceny, spełnia swoją funkcję.

Silent dream oferuje klasyczne, ortopedyczne podparcie dla głowy, które dzięki specjalnemu profilowaniu zwiększa przepływ powietrza.

Dodatkowo podpiera kręgosłup szyjny i ramiona, co poprawia jakość snu i pozwala uniknąć uczucia zesztywnienia tuż po obudzeniu.

Poduszka wykonana jest z wysoko-elastycznej pianki poliuretanowej, cechuje się pamięcią kształtu. Użyty materiał do stworzenia tego produktu jest miękki, zatem będzie odpowiednia dla osób, którym ciężko zasnąć na twardym podłożu.

Poduszka wykonana jest z anty-alergicznych tkanin oraz posiada fakturowany pokrowiec wykonany z mikrofibry (zdatny do prania na delikatnym programie), co dodatkowo lekko masuje skórę.

Przeznaczona jest do spania zarówno na plecach jak i na boku.

Producent udziela 3 letniej gwarancji.

Jej wymiar to 60x35x12, jest największa powierzchniowo ze wszystkich trzech zebranych w tym zestawieniu.

Poduszka ta nie jest najlepszą na rynku, ale pomaga w walce z chrapaniem i z pewnością sen na takim podłożu jest bardziej korzystny dla zdrowia niż na typowej, zwykłej poduszce czy „jaśku”.

Silent Night w pigułce

Cecha Silent Night
Funkcjapomaga w walce z chrapaniem lub znacznie je ogranicza. Pomaga przy bezsenności
podpiera kręgosłup szyjny i ramionaTak
niweluje poranne bóle szyi i ramionTak
pomaga przy bezsennościTak
antyalergicznaTak
pamięć kształtuTak
odpowiednie profilowanieTak
posiada medyczne certyfikatyTak
posiada gwarancjęTak, 3 lata
przeznaczeniePrzeznaczona do spania na plecach i na boku
Pranie poszewkiTak
Wymiary60 x 35 x 12
Cenaod 60 złotych

Poduszka Tempur Millennium

Jest to druga poduszka na chrapanie w naszym zestawieniu, a jej pozycja nie jest przypadkowa. Wypada ona dokładnie pomiędzy poduszką Silent Dream i Sissel Silencium czyli pozycją trzecią, którą znajdziesz poniżej.

Tempur Millenium jest wykonana z lepszych materiałów niż pierwsza pozycja, jednak w związku z tym jej cena jest znacznie wyższa. Na stronie producenta jej koszt to 486zł, w cenie promocyjnej- 439zł.

To poduszka ze średniej półki, jednak zdecydowanie zalicza się do tych profesjonalnych. Jest to produkt z certyfikatami medycznymi o działaniu ortopedycznym. Koryguje ułożenie kręgosłupa szyjnego i ramion, dzięki specjalnemu profilowaniu- jest pochyła ku przodowi.

Poduszka wykonana jest z materiału TEMPUR, został on wynaleziony przez NASA, aby zmniejszyć odczuwalny przez astronautów nacisk podczas startu rakiety. Materiał ten zaliczany jest do twardych, dlatego gwarantuje odpowiednie podparcie oraz zachowanie terapeutycznej pozycji.

Tkanina, wrażliwa na temperaturę, przez producenta opisywana jest jako otwarto-komórkowa, co oznacza, iż bardzo drobna ilość komórek podpiera ciało, jednocześnie będąc dla skóry delikatnym.

TEMPUR naturalnie posiada pamięć kształtu i po podniesieniu głowy, drobne komórki naprężają się, powracając do pierwotnego ułożenia poduszki.

Pokrowiec (można prać w 60 stopniach Celsjusza) wykonany jest z włókien anty-alergicznych, zatem poduszka jak najbardziej odpowiednia będzie dla osób, które borykają się z problemami alergii.

Warto wspomnieć, że ta poduszka z uwagi na twardość materiału dedykowana jest dla osób, które śpią na plecach.

Plusem jest możliwość wyboru jednego z trzech rozmiarów, wartości nie zmieniają się zbyt wiele, ale dla niektórych nawet centymetr robi różnicę, dlatego będą zadowoleni mogąc skorzystać z tej opcji.

Wymiary poduszki w rozmiarze M to 54x34x11/6cm. Tempur Millennium to wysokiej jakości poduszka, która zapewni poprawę jakości snu i pomoże w zadbaniu o zdrowy kręgosłup.

Marka Tempur oferuje poduszki na różne dolegliwości, a gama produktów jest naprawdę szeroka. Jest to sprawdzona firma, która swoją pozycję na rynku zdobyła wysokiej jakości produktami i zadowoleniem klientów. Producent udziela gwarancji.

Tempur Millennium w pigułce

Cecha Tempur Millennium
Funkcjaniweluje poranny ból kręgosłupa szyjnego i obolałych ramion
ProfilowanieTak, poduszka pochyla się ku przodowi
podpiera kręgosłup szyjny i ramionaTak
niweluje poranne bóle szyi i ramionTak
pomaga przy bezsennościTak
antyalergicznaTak
pamięć kształtuTak, specjalny materiał Tempur
odpowiednie profilowanieTak
posiada medyczne certyfikatyTak
posiada gwarancjęTak, 3 lata
przeznaczeniePrzeznaczona do spania na plecach
Pranie poszewkiTak
Wymiarymożliwość wyboru rozmiaru (dostępne 3 warianty)
Cenaod 480 zł

Poduszka Sissel Silencium

Ta poduszka zdecydowanie odstaje od wyżej wymienionych modeli. Jest to wysoce zaawansowana technologia, która poza bardzo wysokiej jakości materiałami, gwarantującymi dobre działanie, oferuje złożony system oprogramowania.

Poduszka z innowacyjnymi rozwiązaniami ma też swoją cenę, która zdecydowanie zalicza się do górnej półki cenowej. Jej koszt wynosi od 1500zł do 2700zł, przy czym kwota 2700zł to jej cena stała, jednak na szczęście można liczyć na częste promocje na oryginalnej stronie producenta.

Poduszka naturalnie wyprofilowana jest w sposób wspierający kręgosłup i ramiona podczas snu, jednak jej dodatkowym atutem, którego brak u poprzedniczek, jest możliwość regulowania wysokości, co pozwala na indywidualne dopasowanie jej do własnych preferencji.

Jej wymiary to 61 x 40 x 8/10 cm. Warto wspomnieć, iż poduszka wyprofilowana jest docelowo z przeznaczeniem do spania na boku– wówczas kręgosłup i kręgi są odciążone we właściwy sposób, a głowa otrzymuje optymalne wsparcie.

Poduszka pokryta jest wysokiej jakości pianką visco-elastic (zachowuje pamięć kształtu), jednak prawdziwy sekret kryje się wewnątrz. Pod pianką znajduje się warstwa wyposażona w czujnik ruchu, pod nią komory powietrzne, które regulują ułożenie poduszki, a na samym dnie panel do regulacji wysokości.

Jak ta poduszka działa i co sprawia, że według badanych wynosi aż 95% skuteczności?

Cały system opiera się na drobnych mikrofonach zamontowanych na  górze poduszki. W momencie zanotowania przez nie chrapania (które powstało przy przesunięciu głowy nawet o odrobinę) poduszka uruchamia komory powietrzne, które automatycznie i w pełnej ciszy wypełniają się, zmieniając w delikatny i niewyczuwalny sposób ułożenie głowy i poszerzając kanał oddechowy, co redukuje chrapanie.

Sissel Silencium automatycznie poszukuje właściwej pozycji, dopóki mikrofony nie przestaną rejestrować dźwięku. Ten niezwykle innowacyjny system należy do przełomowych osiągnięć i w pełni spełnia swoje funkcje, czego dowiodły badania.

Producent przeprowadził testy kliniczne trwające kilka miesięcy, według których redukcja czasu chrapania średnio wyniosła 70%, a w przypadkach, w których poduszka zadziałała najlepiej, redukcja osiągnęła poziom aż 95%.

Poza technologią jaką oferuje poduszka, spełnia ona wszystkie wymagania najlepszej ortopedycznej poduszki. Firma Sissel to niemiecka, niezawodna marka, która gwarantuje najwyższą jakość. Producent udziela 2 letniej gwarancji.

Sissel Silencium w pigułce

Cecha Sissel Silencium
Funkcjaniweluje chrapanie, wysoki poziom skuteczności. Wspiera kręgosłup i ramiona
ProfilowanieTak, możliwość regulacji
Podpiera kręgosłup szyjny i ramionaTak
Niweluje poranne bóle szyi i ramionTak
Pomaga przy bezsennościTak
AntyalergicznaTak
Pamięć kształtuTak, wysokiej jakości pianka
Odpowiednie profilowanieTak
Posiada medyczne certyfikatyTak. na podstawie wielomiesięcznych badań klinicznych
Posiada gwarancjęTak, 3 lata
PrzeznaczeniePrzeznaczona do spania na boku
Pranie poszewkiTak
Technologiaczujnik ruchu, mikrofony- zaawansowana technologia
Wymiary61 x 40 x 8 lub 61 x 40 x 10
Cenaod 1500 zł

Porównanie 3 poduszek

Trzy kompletnie różne poduszki oferują różne możliwości, zatem ciężko wybrać jedyną słuszną. W pigułkach zaznaczone są różnice między nimi, i jak widać, wszystkie działają przeciw chrapaniu, mają niezbędne atesty, anty-alergiczne materiały czy gwarancję producenta.

Różnica w pierwszych dwóch polega na profilowaniu, twardości materiału i cenie.

Trzecia pozycja poza podstawową funkcją jak właściwe profilowanie, oferuje innowacyjną technologię, która w zautomatyzowany sposób delikatnie dopasuje Twoją głowę tak, aby utrzymać poszerzony kanał oddechowy, jednak Sissel Silencium ma wysoką cenę.

To jaki model będzie dobry, zależne jest od indywidualnych preferencji oraz możliwości finansowych, jednak z pewnością można stwierdzić, że każda z wyżej wymienionych pozycji,  będzie lepsza od zwykłej, standardowej poduszki.

Kto nie powinien kupować poduszki przeciw chrapaniu?

Ortopedyczne poduszki przeciw chrapaniu nie są zalecane osobom, które doświadczają zawrotów głowy podczas leżenia, mają problemy natury reumatologicznej (dyskopatie) odcinka szyjnego kręgosłupa lub są w trakcie rehabilitacji po operacji kręgosłupa.

Poduszki przeciw chrapaniu są przeznaczone do niwelowania zwykłego chrapania, a nie leczenia bezdechu sennego, który jest chorobą układu oddechowego, wymagającą leczenia farmakologicznego.

Jeśli nie poduszka, to co ?

Poduszki przeciw chrapaniu nie są jedyną możliwością leczenia tej dolegliwości. Na rynku znajdziemy także inne rozwiązania, jedne mniej, drugie bardziej inwazyjne. Są to między innymi :

Leki przeciw chrapaniu – tabletki, spreaye, plastry i krople

Jedną z najmniej inwazyjnych fizycznie sposobów walki z chrapaniem są leki i suplementy. Jest to najprostsza metoda do wprowadzenia w życie, wystarczy połknąć tabletkę, czy użyć aerozolu do nosa, jak podczas przeziębienia.

Leki przeciw chrapaniu likwidują nadmierną ilość wydzieliny z gardła i zmniejszają jego obrzęk, co ułatwia przepływ powietrza. Ponadto nawilżają śluzówki i wzmacniają napięcie ścian gardła.

Poprzez takie działanie organizm otrzymuje więcej tlenu, sprawniej funkcjonuje, a noc przebiega spokojnie. Suplementy przeciw chrapaniu wykazują się wysoką skutecznością działania bo około 70-95%.

Mimo to, żaden producent nie daje 100% gwarancji na pozbycie się problemu, ponieważ przyczyny chrapania mogą mieć różne podłoże, między innymi anatomiczne(np. krzywa przegroda nosowa), na które leki nie pomogą.

Do zalet leków z pewnością należy dyskrecja i brak dziwnego sprzętu na twarzy jak opaski czy klipsy oraz cena– ta jest dość zróżnicowana, możemy znaleźć na rynku plastry na nos w cenie 15 zł jak i tabletki w cenie 160zł, panuje zatem duża dowolność i każdy znajdzie coś dla siebie.

Suplementy przeciw chrapaniu  mają naturalny skład, co zdecydowanie pozytywnie wpływa na ich renomę- zioła korzystnie wpływają na zdrowie.

Klipsy / Ekstendery

Ich działanie jest bardzo proste, opiera się bowiem na rozszerzeniu kanałów nosowych, co zmniejsza niedrożność nosa, tym samym zwiększając całkowity przepływ tlenu przez kanały oddechowe.

Są małe i niedrogie, jednak nie należą do najwygodniejszych metod, po kilkugodzinnym śnie, nos bywa obolały, ponieważ klips może się odgnieść. Ich plusem jest cena i fakt, że są prostymi w obsłudze urządzeniami, które faktycznie wspomagają w redukcji chrapania. Do minusów należy brak komfortu użytkowania.

Opaski przeciw chrapaniu

Opaska podtrzymuje mięśnie żuchwy, zapobiegając otwieraniu ust. Zahacza się ją o podbródek i przeciąga przez uszy, zapinając z tyłu głowy. Naturalną pozycją spoczynkową ust jest delikatne ich rozchylenie, opaska ma na celu ciągłe trzymanie żuchwy przy górnej szczęce, co zmniejsza rozluźnienie się mięśni, jednocześnie zwiększając przestrzeń dróg oddechowych.

Zaletą opasek jest ich niska cena i możliwość regulacji pasków, jednak niestety na tym można zakończyć, ponieważ zdecydowana większość to wady. Osoby, które korzystały z opasek skarżą się na brak skuteczności, brak wygody, słabą jakość wykonania oraz brak możliwości korzystania w towarzystwie (np. na wyjazdach z pracy czy w pociągach), ponieważ wiąże się to z dużym dyskomfortem psychicznym- opaski nie wyglądają estetycznie.

Elektroniczne opaski przeciw chrapaniu

Jest to opaska zakładana na nadgarstek, jak zwykły zegarek. Jej działanie polega na wysłaniu delikatnego 4-sekundowego impulsu elektrycznego, pod wpływem wyczucia wibracji spowodowanych chrapaniem. Tkanki w drogach oddechowych pod wpływem impulsu zwężają się i napinają, co pomaga udrożnić drogi oddechowe. Koszt takiej opaski to około 50 zł, jednak użytkownicy narzekają na brak skuteczności.

Podsumowanie

Zbierając ten obszerny artykuł do podsumowania śmiało można stwierdzić, że metod przeciw chrapaniu nie brakuje.

Zarówno ortopedyczne poduszki, jak i suplementy są rozwiązaniem, które przyniesie korzyści zdrowotne i pomoże w walce z chrapaniem, przynajmniej w jakimś stopniu.

Warto próbować różnych metod, aż znajdzie się właściwą.

Jako posiadaczka poduszki ze średniej półki cenowej i tak podczas dni, kiedy jestem bardzo zmęczona, przed snem muszę użyć tabletek przeciw chrapaniu, ponieważ sama poduszka nie jest w stanie zniwelować całkowicie chrapania.

W pierwszej kolejności polecam spróbować skorzystać z wsparcia w postaci tabletek lub aerozoli, jednym słowem suplementów. Są ogólnodostępne, stosunkowo niedrogie (zdecydowanie tańsze niż poduszki), a wykazują wysoką skuteczność (w opozycji do klipsów i opasek), dodatkowo będąc bardzo prostymi w stosowaniu.

Mam nadzieję, że ten artykuł spełnił oczekiwania i wśród wymienionych sposobów znalazłeś metodę redukcji chrapania, która Cię zainteresowała.

 

 

 

Add Comment