Jak leczy się chrapanie i jak się zapobiega chrapaniu

Podstawowe informacje o chrapaniu

Chrapanie jest zjawiskiem powszechnym. Zgodnie z najnowszymi danymi Polskiego Towarzystwa Badań nad Snem do 45 procent dorosłych osób chrapie, a 25 procent z nich robi to regularnie.

Chrapanie jest zjawiskiem częściej spotykanym wśród mężczyzn niż wśród kobiet i może nasilać się wraz z wiekiem.

Przeprowadzenie pewnych zmian w życiu może ograniczyć zjawisko chrapania. Niektórzy ludzie wymagają jednak wykonania zabiegów leczniczych, szczególnie, jeżeli ich chrapanie jest powiązane z zaburzeniami snu. Jeżeli niepokoi cię częste chrapanie powinieneś udać się do swojego lekarza.

Jakie są przyczyny chrapania?

Jedną z przyczyn chrapania jest rozluźnienie tkanek w drogach oddechowych, które doprowadza do ich zwężenia. Strumień powietrza jest wówczas węższy, co powoduje powstanie wibrującego dźwięku.

Głośność chrapania może być zróżnicowana i zależy od wielkości ograniczenia przepływu powietrza w twoim nosie, ustach lub gardle.

Przeziębienia i reakcje alergiczne również mogą pogłębić zjawisko chrapania, ponieważ powodują one przekrwienie tkanek wewnątrz nosa i obrzęk gardła.

Zdarza się także, że chrapanie może być spowodowane budową anatomiczną gardła. U osób, u których powiększone struktury gardła i migdałków podniebiennych ograniczają przepływ powietrza – występuje średnio nasilona postać tego zjawiska.

Chrapanie może być również wywoływane przez nadwagę, ponieważ otłuszczenie szyi prowadzi do zwężenia dróg oddechowych, szczególnie w pozycji leżącej.

Chrapanie może być objawem bezdechu sennego

Do bezdechu dochodzi podczas snu, kiedy twój oddech jest zauważalnie spowolniony lub następuje jego zatrzymanie na dłużej niż 10 sekund.

Bezdech senny pojawia się, jeżeli strumień przepływającego przez drogi oddechowe powietrza jest ograniczony do poziomu mniejszego niż 90 procent stanu normalnego.

W przypadku dzieci chrapanie jest przeważnie spowodowane utrudniającym oddychanie bezdechem sennym. Zgodnie z danymi Johns Hopkins Children’s Center, powiększone migdałki są częstą przyczyną chrapania. Dziecko z taką dolegliwością w ciągu dnia może wykazywać oznaki nieuwagi, zwiększonej aktywności, senności lub innych problemów behawioralnych spowodowanych brakiem snu.

Jeśli dzieci systematycznie chrapią powinniśmy udać się z nimi do lekarza.

Jak rozpoznaje się chrapanie?

Badanie fizykalne pomoże lekarzowi ocenić, czy chrapanie jest związane z nieprawidłowościami w twojej jamie ustnej.

W niektórych przypadkach badanie takie jest wystarczające do wystawienia prawidłowej diagnozy i zalecenia odpowiedniego leczenia, szczególnie jeśli chrapanie ma łagodną formę.

Jednakże, ciężkie postacie chrapania mogą wymagać przeprowadzenia innych testów diagnostycznych. Lekarz może zlecić wykonanie zdjęć rentgenowskich, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego, aby sprawdzić, czy w drogach oddechowych istnieją jakieś nieprawidłowości.

Może być również konieczna głębsza analiza twoich przyzwyczajeń związanych ze snem, zwana studium snu.

Przeprowadzenie takiego studium wymaga pozostania na noc w klinice lub centrum badania snu i podpięcia specjalnych czujników do twojej głowy lub innych części ciała.

Celem tego badania jest wykonanie zapisu:

  • pracy twojego serca
  • pracy układu oddechowego
  • poziomu tlenu we krwi
  • ruchów kończyn dolnych

Jak leczy się chrapanie?

Leczenie chrapania jest uzależnione od przyczyny występowania tego zjawiska.

Postępowanie terapeutyczne obejmuje zazwyczaj:

  • stosowanie odpowiednich preparatów medycznych, w tym środków bez recepty takich jak kapsułki czy tabletki niwelujące chrapanie, najlepiej zawierających naturalne i przyjazne substancje
  • stosowanie ustników stomatologicznych w celu prawidłowego ustawienia języka i podniebienia miękkiego, tak aby udrożnić drogi oddechowe
  • założenie implantów podniebiennych, polegające na wstrzyknięciu splecionych pasm poliestru w celu usztywnienia podniebienia i tym samym zapobiegania chrapaniu
  • zabieg chirurgiczny polegający na przycięciu nadmiaru tkanki w drogach oddechowych i zwiększeniu ich napięcia
  • zabieg laserowy pozwalający na skrócenie podniebienia miękkiego i języczka w gardle
  • stosowanie masek lub urządzeń wtłaczających do dróg oddechowych powietrze pod ciśnieniem, w celu wyeliminowania bezdechu nocnego i chrapania

Chirurgiczne procedury korygujące są często rozwiązaniami przynoszącymi trwałe efekty. Maski i ustniki dentystyczne muszą być stosowane regularnie.

Jakie są komplikacje chrapania?

Częste chrapanie zwiększa możliwość wystąpienia:

  • senności podczas dnia
  • problemów z koncentracją
  • wypadków komunikacyjnych spowodowanych sennością
  • wysokiego ciśnienia krwi lub nadciśnienia
  • chorób serca
  • zawału mięśnia sercowego
  • konfliktów w związkach partnerskich

Pojawienie się poważnych dolegliwości zdrowotnych jest bardziej prawdopodobne w przypadku wystąpienia bezdechów sennych niż na skutek samego chrapania.

Jakie są perspektywy dla osób, które chrapią?

Skuteczne leczenie chrapania jest uzależnione od przyczyny, która je wywołuje. Bezdech senny może być leczony poprzez stosowanie niektórych masek lub procedur medycznych, jednak wymaga to przeprowadzania regularnych kontroli.

U innych osób wystarczy stosowanie powszechnie dostępnych leków na chrapanie.

Jeżeli nie chrapiesz obecnie, możesz zacząć to robić, gdy będziesz w starszym wieku. U wielu osób chrapanie nasila się wraz z wiekiem. Ważne jest przedyskutowanie problemu częstego chrapania z twoim lekarzem.

Jak zapobiegać chrapaniu?

Lżejsze przypadki chrapania mogą być skorygowane poprzez wprowadzenia do diety odpowiednich suplementów lub leków na chrapanie. Utrzymywanie prawidłowej wagi ciała może niezmiernie pomóc twojemu organizmowi i zminimalizować zjawisko chrapania w nocy.

Inne, potencjalnie skuteczne zmiany w stylu życia to:

  • udawanie się na spoczynek o tej samej porze każdej nocy,
  • spanie w pozycji na boku,
  • stosowanie specjalnych pasków do nosa przed udaniem się do łózka,
  • leczenie przewlekłych stanów przekrwienia błony śluzowej nosa,
  • unikanie picia alkoholu przed snem,
  • unikanie spożywania posiłków przed snem,
  • stosowanie dodatkowej poduszki, która podniesie głowę o około 10 cm.

Chociaż sam możesz wiele zrobić, aby uniknąć chrapania, jeśli zjawisko to występuje często – upewnij się, że regularnie odwiedzasz lekarza.

Utrzymywanie chrapania pod kontrolą pozwoli ci spać lepiej i poprawi jakość twojego życia.

.

Add Comment